Přejít k hlavnímu obsahu

Rozhovor s herečkou Emily Blunt: Rozbrečela jsem se a několikrát zabila Toma Cruise

O charismatické herečce Emily Blunt (31) toho letos ještě hodně uslyšíte. V novém sci-fi filmu Na hraně zítřka, který se stal okamžitě hitem léta, totiž opakovaně zabíjí božského Toma Cruise a vypadá zatraceně dobře. Kromě toho si vás okamžitě získá svým skvělým smyslem pro humor a něhou, se kterou mluví o své nedávno narozené dceři Hazel.

 „Je to opravdu ta nejlepší věc, co se mi stala,“ říká Emily nadšeně o svém mateřství. Co na tom, že v osmnácti debutovala na londýnském jevišti po boku Judi Dench, získala Zlatý glóbus, hrála třeba vedle Matta Damona, Ewana McGregora nebo dvakrát s Meryl Streep. Ani možnost několikrát zabít Toma Cruise a být tak hlavní hvězdou velkolepého sci-fi filmu pro ni není tak důležitá jako tmavě modré oči její dcery a skvělý manžel John Krasinski, který je podle ní „ten nejlepší táta na světě s magickou schopností vždy donutit dceru odříhnout si“.

Jak vás napadlo dát dceři takové jméno? Hazel není zrovna moderní a používané jméno.

S Johnem máme rádi jména starých dam, tak jsme si řekli, proč ho nedat naší roztomilé prvorozené dceři?

Otěhotněla jste na konci natáčení fyzicky velmi náročného filmu Na hraně zítřka, kde jste měla skvělou kondici.Jak se vám po porodu podařilo shodit nabraná kila? 

Musím přiznat, že to bylo celkem bolestivé. A ne kvůli tomu, že bych držela drastickou dietu nebo cvičila jak šílená. Za rychlý úbytek váhy vděčím hlavně kojení Hazel, kvůli kterému pro mě ale byla každá noc jak z hororu. Budila jsem se bolestí, jak se mi prsa plnila mlékem a zvětšovala se do ohromných rozměrů, jako kdyby chtěla nakrmit minimálně dvanáct dětí. Vypadala jak dvě obrovské hlavy!

Přesto se vám fyzická průprava a trénink, který jste musela před natáčením absolvovat, pak asi hodila.

To určitě ano! Velice jsem si oblíbila izraelské bojové umění Krav Maga, které je velmi náročné, a soupeře musíte co nejrychleji zneškodnit třeba i za pomoci zubů. Díky tomu, že jsem před porodem měla docela fyzičku, se mi tělo vrátilo do normálu poměrně rychle. Tři měsíce před natáčením jsem totiž měla intenzivní trénink, kdy jsem cvičila gymnastiku, jógu, hodně jsem posilovala a vytrvalostně běhala se zátěží, abych se připravila na hraní v extrémně těžkých kostýmech.

Jaké to bylo, když jste na sebe poprvé navlékla oblek Exosuit, ve kterém jste měla hrát všechny bojové scény a který váží více než 35 kilo?

Rozbrečela jsem se jak malá holka! Bylo to hrozně nepřirozené pohybovat se v tomhle extrémně těžkém obleku tak, aby moje postava naopak vypadala, že jí to jde lehce a že je díky obleku silnější a rychlejší. Tom Cruise pro mě ale udělal tu nejlepší věc. Když jsem si to poprvé oblékla na sebe a začala natahovat, tak mě neutěšoval, ale naopak mi řekl: ´Přestaň být taková padavka!´

Toma Cruise milují tisíce žen po celém světě. Vy jste ho ale měla ve filmu několikrát zabít. Jak se vám s ním pracovalo?

Tom byl skvělý, protože i když natáčení bylo hodně náročné, čišelo z něj bezmezné nadšení. A nikdy v něm nepolevil. Je to jeden z nejlepších lidí, co znám. Vždycky jsme se spolu smáli, když jsme trpěli v těch šílených brněních Exosuit, a dokázali jsme si tak všechno pořádně užít. Na konci natáčení jsem už byla těhotná a Tom byl ke mně neuvěřitelně milý a ohleduplný. Dokonce mě málem nenechat sejít ani schody!

Herečka to má při natáčení „chlapských filmů“ často celkem těžké. Necítila jste se v převážně pánském prostředí, navíc při natáčení sci-fi bojového filmu, trochu zvláštně?

Když se žena ocitne ve výlučně pánském klubu, jako se u takových filmů stává často, tak to opravdu bývá problematické. Já jsem měla ale ohromné štěstí a jsem velice vděčná, že jsem mohla hrát v tak velkolepém filmu. Režisér Doug Liman, Tom i všichni producenti a scénáristi mě zapojili do tvůrčího procesu a chovali se ke mně úžasně. Byli ke mně vstřícní, podporovali všechny nápady a připomínky a měla jsem pocit, že mi naslouchají.

Jak jste zvládla natáčet scény, kdy bojujete s mimozemšťany, kteří ale byli vytvořeni až postprodukčně světelnými efekty?

V tomhle byl Doug naprosto báječný.  Je velmi spontánní a bezprostřední režisér, takže pro něj nebyl problém ze sebe mimozemšťana pro mě občas udělat. Někdy jsem se musela přemáhat, abych se nerozesmála, protože se do toho úplně vžíval. Často mi dělal cíl, řítil se na mě, řval při tom a tak podobně.(Smích). Bylo to nejlepší natáčení, jaké jsem kdy zažila. Doug je velmi výjimečný režisér a udělala bych cokoliv, abych s ním mohla znovu spolupracovat.