Přejít k hlavnímu obsahu

Judit Bárdos: Jsem temperamentní, ale doma jsem zticha

Vyzpovídala jsem slovenskou herečku Judit Bárdos (27). Jaká doopravdy je?

Kdybyste měla sama sebe charakterizovat, co byste o sobě řekla…

Že jsem herečka, která herectví netoužila dělat od dětství a nevěděla, čím chce být. Bavilo ji hrát na klavír. Pak v sobě objevila, že ji samota netěší, a vytušila, že má v sobě herecké vlohy. Zkusila to a vyšlo to. Ale stále ještě neví, jestli to dokáže dělat celý  život.

Jaké bylo vaše dospívání a dětství?

Měla jsem pohodové dospívání. Mé největší tehdejší rozhodnutí bylo, na jakou školu jít. Patřila jsem mezi hodné, až nudné holky. Do kategorie rebelka spadala moje starší sestra. Ona se vybouřila, já to u ní viděla a říkala si, že se nemůžu po ní opičit, že by to bylo trapné… Byla jsem vlastně takové nenápadné nic.

Judit Bárdos – to je jméno jako pro uherskou hraběnku… Nepátrala jste po svých předcích? Cítíte se víc Maďarkou nebo Slovenkou?

Přiznám se, nepátrala jsem… Ale v Maďarsku je příjmení Bárdos docela běžné. Cítím se víc Maďarkou. Doma mluvíme maďarsky a na poličce mám víc maďarských než slovenských knih. Sice jsem celý život strávila na Slovensku, ale jsem prostě z maďarské rodiny. Slovenštinu beru jako druhý jazyk a používám ji stejně dobře jako maďarštinu. Vím, je to těžké pochopit, tahle dvojitá identita pro mě taky není jednoduchá. Hodně lidí se mě ptalo, proč vlastně žiju na Slovensku, když jsem Maďarka. Myslím si, že je to rozhodnutí každého člověka. Historii nezměním a prostě se stalo, že se někteří Maďaři ocitli za hranicemi a stali se národnostní menšinou. A to je přesně můj případ na Slovensku. A kromě toho, směs těchhle kultur mě prostě baví.

Maďaři jsou prý živější. Projevuje se to na jevišti?

Říká se, že maďarské herectví je jiné než slovenské. Já mám pocit, že je živočišnější, ale i citlivější. Maďaři se možná dokážou snáz vcítit do emocí postavy. Ale jenom temperament dobrému herci nestačí.

Jste temperamentní i v soukromí?

Naopak, jsem právě klidná. Umím to i rozjet, ale většinou se vybouřím při představení a na zkouškách a doma jsem zticha.

Celý rozhovor najdete v srpnovém Světě ženy.