Přejít k hlavnímu obsahu

Colin Firth: Muž, o němž ženy sní

Colin Firth: Muž, o němž ženy sní

Právě teď dobývá filmové publikum v nové romanci Woodyho Allena Kouzlo měsíčního svitu. Ženská srdce si však podmanil už mnohem dřív. Britský herec zraje jako víno a není divu, že sklizeň je bohatá a provází ho úspěch za úspěchem.

Za svou roli koktavého krále Jiřího VI., který po abdikaci svého bratra Edwarda VIII. musel krátce před 2. světovou válkou usednout na britský trůn, získal Oscara. To už ale byla příslovečná třešnička na dortu, protože dávno předtím patřil na světovou hereckou špičku. Režisér Miloš Forman ho obsadil do titulní role prostopášného intrikána Valmonta ve svém stejnojmenném snímku. Jako trochu neobratný nápadník získal srdce boubelky Bridget Jonesové a odsunul stranou šarmantního rivala v podání Hugha Granta. Coby nesmělý spisovatel Jamie v Lásce nebeské nakonec vyjevil své city mladé portugalské hospodyňce, a nemůžeme opomenout ani postavu upjatého bankéře Harryho, jednoho ze tří možných otců půvabné nevěsty Sophien ve zfilmovaném muzikálu Mamma Mia!

mamma-mia41

Miláček Darcy

Titulů, v nichž Colin Firth hrál, je mnohem víc, ale jeho popularitu odstartovala postava charizmatického pana Darcyho z pera spisovatelky Jane Austenové. Nejprve mu propůjčil svůj zjev v šestidílném televizním seriálu a poté ve filmu Pýcha a předsudek. Když dostal nabídku hrát pana Darcyho, který je idolem několika generací Angličanek bez rozdílu věku, jeho mladší bratr Jonathan prý škodolibě poznamenal: „A neměl by Darcy být aspoň trochu sexy?" Nejspíš mu jako chlapovi uniklo, že Colin nedostatkem sex-appealu rozhodně netrpí, jen není zjevný na první pohled. Firth, který působí jako dokonalý gentleman, je pro mnohé fanynky ten nejkouzelnější Angličan pod sluncem. Proslul zejména rolemi noblesních čestných mužů (i když cynický záletník Valmont či nadutý a proradný lord Wessex ze Zamilovaného Shakespeara měli taky hodně do sebe), ale sám říká: „Mám neutrální tvář, což mi jako herci pomáhá. Můžu vypadat lépe i hůře, podle toho, jak chci, abych vypadal. Ale anglický gentleman je mýtus, protože dokonalí muži neexistují. Je to jen iluze a ženy by jí neměly podléhat. Jsem jiný než postavy, které hraju, a raději než slušňáky mám podivínské a zvláštní hrdiny. Normální lidé totiž nebývají moc zajímaví." Kdyby dal na nátlak rodiny, svět by o jeho herecké mistrovství přišel. Colinův otec byl profesor historie, matka vyučovala regionalistiku a oba se postavili zásadně proti tomu, aby se jejich syn stal hercem. V rodině, v níž prarodiče působili jako metodističtí misionáři v Nigérii a kde Colin jako malý chlapec pobýval s nimi, se herectví považovalo za cosi zcela nepřístojného. „Vidíš všechny ty lidi? Jsou to herci. Jen dva vepředu vedou dialog, ostatní za nimi dělají křoví. A to bys chtěl dělat?" hučela maminka do synka, okouzleného divadlem a filmem. 

402673606_640

Rodičům navzdory 

Otec se pak doslova rozběsnil, když mu Colin pověděl o svém přání jít po maturitě studovat na londýnskou školu dramatických umění. Když se mu nepodařilo přimět syna, aby změnil názor, ledovým hlasem prohlásil, že na těchto studiích ho finančně podporovat nebude. „Můj vztah s otcem nebyl jednoduchý. Oba jsme trpěli tím, že byl příliš odměřený a neuměl dát najevo, co cítí. Jenže já jsem rozhodně nebyl povolán k akademické kariéře, herectví mi dávalo prostor, který jsem potřeboval," vzpomíná Firth na zásadní střetnutí s otcem. Výhrůžky však nepomohly, jinak plachý Colin neustoupil. Po večerech pracoval, aby se uživil, šetřil každou penci, ale vydržel a díky absolventské roli Hamleta získal rovnou angažmá v Queen's Theatre. 

colin_firth_wallpaper_4-1024x768

V kanadské divočině

Začátky sice byly těžké, ale Colin Firth to v sobě prostě má. Poté, co ho v roce 1988 objevil Miloš Forman, trvalo dalších pět let, než získal popularitu zásluhou televizního pana Darcyho. On však je vytrvalý a umí čekat. Během natáčení Valmonta se zamiloval do křehké a líbezné kolegyně Meg Tillyové, která mu porodila syna Williama, jemuž je teď čtyřiadvacet. Nevzali se, ale odstěhovali se i s jejími dvěma dětmi z prvního manželství do srubu v Maple Ridge v kanadských lesích. „Byl jsem tehdy otrávený příliš rušným hollywoodským životem, potřeboval jsem si pročistit hlavu a utřídit myšlenky. Miluju vůni dřeva a do našeho domu jsem sám vyrobil nábytek, vychovával jsem tři děti a hraní mi tehdy nijak zvlášť nechybělo," říká. Jenže režiséři na něho nezapomněli a nabídky za ním přicházely i tam. Zatímco Meg marně čekala na další velkou příležitost, Colin si mohl vybírat. Nejspíš i kvůli tomu dřevorubecká idylka skončila a on se vrátil k práci, kterou má rád.

colinfirth2

Italské manželství

Poté prožil krátký románek s herečkou Jennifer Ehleovou, nicméně jeho osudovou ženou se nakonec stala Italka Livie Giuggioliová. Pracovala jako produkční na seriálu Nostromu a okouzlila ho natolik, že za rok byla svatba. Firth se kvůli ní naučil italsky, mají spolu dva syny, třináctiletého Lucu a jedenáctiletého Mattea. Část roku tráví v Itálii a Colin vypadá náramně spokojeně. Říká, že italská domácnost u nich rozhodně nehrozí, i když žena je velmi temperamentní a občas na manželovy herecké partnerky žárlí. Muž, který nedostal v životě nic zadarmo a byl jedním z horkých kandidátů na Jamese Bonda, se však jen s nadhledem pousměje a okomentuje to s typicky anglickým humorem. Ten mu totiž nikdy nechyběl a jeho vtipné bonmoty jsou vyhlášené.