Přejít k hlavnímu obsahu

Pro zadlužené: Co exekutor (ne)může

Až vašemu věřiteli dojde poslední špetka trpělivosti, pošle na vás exekutora. Kolotoč problémů se začíná roztáčet naplno…

* Exekutor má celkem tři možnosti, jak s vámi jako s dlužníkem zatočit. Buď vám začne zabavovat část vaší mzdy, nebo vám obstaví bankovní účet. V krajním případě pak začne rozprodávat váš majetek, a to už jde opravdu do tuhého.

* Pokud exekutor zazvoní u dveří vašeho bytu, nemůžete dělat mrtvého brouka. I když jste z toho na nervy, snažte se uklidnit – o všechen svůj majetek přijít nesmíte.  Ať už dlužíte komukoli jakoukoli finanční částku, musí vám zůstat dvojnásobek životního minima – tedy suma 6820 Kč. Je to takzvaná nezabavitelná částka a o tu vás exekutor nesmí v žádném případě připravit.

* Exekuci nepodléhají dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení a případně dávky sociální péče – o tyto peníze tudíž nepřijdete.

* Věci, které nezbytně potřebujete k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny, případně k plnění pracovních povinností, jsou z exekuce vyloučeny.

* Zabavit vám exekutor nesmí ani předměty, jejichž prodej by byl v rozporu s obecnými morálními pravidly. Přijít tedy nemůžete o základní oblečení ani o nezbytné vybavení domácnosti. Postel, stůl, židle nebo kuchyňský sporák jsou považovány za základní vybavení domácnosti, takže vám musejí zůstat. Mikrovlnnou troubu, myčku nádobí, televizní přijímač a veškerou spotřební elektroniku však zabavit může.

* Při řešení svých finančních problémů dávejte velký pozor na to, s kým je řešíte. Lidé, kteří se až po uši topí v dluzích, se často stávají obětí různých podvodníků. Konkrétní rady, jak máte postupovat, najdete na www.koncimsdluhy.cz, popřípadě na www.financnitisen.cz.

Foto: Depositphotos (1)