Přejít k hlavnímu obsahu

15 věcí, které jste o Coco Chanel nevěděli

15 věcí, které jste o Coco Chanel nevěděli

Znáte ji jako průkopnickou francouzskou návrhářku, která proslavila parfém Chanel N° 5, perlové náhrdelníky a „malé černé“. Ještě je ale spousta věcí, které jste o ní neslyšeli…

1. Pseudonym

Když se 19. srpna 1883 narodila, v jejím oficiálním rodném rejstříku stálo jméno Gabrielle Bonheur Chasnel. Kde se tedy vzala Coco Chanel? Příjmení bylo do rejstříku nesprávně zapsáno, pravděpodobně kvůli administrativní chybě a „Coco“ byla přezdívka, kterou v dětství získala.

2. Kariéra

Zpočátku si myslela, že ji bude bavit práce zpěvačky v lázeňském městečku Vichy, ale brzy si uvědomila, že má ve zpěvu omezené schopnosti, a úspěch by ji nečekal.

3. Klobouky na prodej!

Poté, co se přestěhovala do Paříže, začala navrhovat klobouky a v roce 1910 na jejich výrobu získala od státu licenci. Brzy nato otevřela svůj první obchod v pařížské Rue Cambon, později přidala obchody v ulicích Deauville a Biarritz.

4. Rodí se ikona

V roce 1925 představila nyní ikonický kostým Chanel. Ačkoli se jeho střih a styl v průběhu let ještě vyvíjel, v té době byl revoluční záležitostí. Přestože se pyšnil nadčasovým designem, byl zároveň pohodlný a funkční.

GettyImages-73908440

5. Světoznámé číslo

Coco Chanel N° 5 nevytvořila, spíše dala parfému své jméno. Stala se tak první návrhářkou, která propůjčila své jméno a svou tvář vůni. Od parfémáře vybrala pátý vzorek, protože pětka byla její šťastné číslo.

6. Dámská taška

V roce 1929 navrhla kabelku inspirovanou taškami vojáků, která se stala mezi ženami tehdejší Paříže velmi populární. Do jejího vzhledu se zamiloval i návrhář Karl Lagerfeld, který v 80. letech vytvořil její repliku. V roce 2005 oslavil dům Chanel padesáté výročí původní tašky.

7.„Diamonds are a girl’s best friend“

V roce 1932 představila Coco Chanel svou první luxusní sbírku šperků, nazvanou Bijoux de Diamants. Představovala podstatu estetiky, která byla oslavovaná v období velké hospodářské krize. Inspiraci návrhářka čerpala z nebe, proto většina jejích šperků zobrazovala hvězdy. O osmdesát let později vydal Chanel sbírku osmdesáti kusů (jeden za každý rok od první sbírky) k oslavě výročí první sbírky.

8. Malé černé

Koncept malých černých šatů je často přičítán Coco Chanel, a to proto, že černou smuteční barvu zpopularizovala a zdůraznila její eleganci.

GettyImages-515408342

9. Síň slávy

Coco Chanel se stala jediným módním návrhářem, který byl zapsán do seznamu nejikoničtějších osob století, jejž sepsal americký časopis Time. V kategorii Interpreti a umělci se k ní přidali další hvězdy a umělečtí revolucionáři jako Louis Armstrong, Charlie Chaplin, Beatles, Marlon Brando, Le Corbusier nebo Bob Dylan.

10. Cesta do Hollywoodu

V roce 1921 se Coco seznámila se Samuelem Goldwynem z filmové společnosti MGM. Ten jí nabídl milion dolarů (dnešním ekvivalentem by bylo zhruba 75 milionů dolarů), aby navrhla kostýmy pro hollywoodské herce a herečky. Nakonec se bohužel její na míru šité šaty nedostaly na stříbrnou obrazovku.

11. S láskou k Rusům

Když se ve dvacátých letech minulého století setkala s ruským skladatelem Igorem Stravinským, ubytovala ho na devět měsíců i s rodiči v jednom ze svých domů. Také darovala asi 300 000 franků na financování ruského baletního souboru a navrhla kostýmy pro ruskou baletní společnost.

12. V blízkosti koruny

Kníže z Walesu Edward VIII. byl údajně do Coco Chanel zamilovaný a říká se, že ji dokonce požádal o ruku. A jaký byl jeho osud později? Jako korunovaný král se po pár měsících vzdal anglického trůnu, aby se mohl oženit s dvakrát rozvedenou ženou jménem Wallis Simpson. O dvacet šest let později se jeho neteř Elizabeth stala královnou Alžbětou II., nejdéle vládnoucím monarchou na světě.

13. Kolaborace

Nedávno odtajněné dokumenty odhalily, že francouzská policie měla na Coco Chanel složku, ve které byla popsána jako „návrhářka a parfémářka“ s pseudonymem Westminster a číslem referenčního agenta F-7124. Značka Chanel spolupráci Coco s nacisty odmítla a vyvrátila obvinění.

14. Au revoir

Coco Chanel zemřela 10. ledna 1971 ve věku 87 let v hotelu Ritz, kde žila více než třicet let. Její pohřeb se konal v kostele Madeleine v Paříži a zúčastnili se ho mnohé slavné modelky i návrháři jako Yves Saint Laurent a Pierre Balmain.

15. Na prknech slávy

Broadwayský muzikál Coco, který byl životem slavné návrhářky inspirován, získal sedm nominací ceny Tony.