Přejít k hlavnímu obsahu

Proč jsou i v dnešním digitálním světě tolik oblíbené analogové fotoaparáty

Pamatujete si ty klasické fotoaparáty na film?

Co jsou to analogové fotoaparáty? Přece ty klasické, které fotí na film a nemůžeme se u nich spolehnout na luxus digitálního uložení fotek v počítači nebo v mobilu. S příchodem digitalizace se zdálo, že jsou v ohrožení, ale přečkaly a těší se stále poměrně velké oblibě. Mnoho lidí přišlo na to, že to, co vyfotí s kvalitní klasickou zrcadlovkou, zkrátka s digitálem nikdy nedokážou. Navíc vyvolávání v temné komoře je pro někoho tak magické, že se ho nevzdá. Pořídit nějaký obrázek se dá na každý mobil, ale v jaké kvalitě? Pokud chcete něco více a čekání na výsledek vás neodradí, možná byste si ke svému digitálu mohli pořídit i nějaký ten foťák na film. Je to i jakási forma životního stylu.

Kouzlo klasické fotografie

Spousta fotografů, ať už profesionálních či amatérských, na tradiční focení na film nezanevřela a i nadále se tomuto způsobu pořizování fotek věnují. Nevadí jim vyvolávání filmů ani to, že se u focení musí o něco více přemýšlet a získávat potřebné zkušenosti. Analogové foťáky mají své kouzlo, vyrábějí se kompakty, zrcadlovky i instantní fotoaparáty, můžete si pořídit přístroj zcela nový nebo starší, který už něco pamatuje.

Větší dynamický rozsah – co to znamená?

Obrovskou nabídku těchto přístrojů má e-shop Analogue. Díky tomu, že jsou dnes digitální technologie upřednostňovány pro svou jednoduchost, dá se klasická fotografická technika pořídit za slušné ceny. Jedním z hlavních rozdílů digitálních a tradičních fotek je, že klasické fotografie mají větší „šťávu“. Může vzniknout opravdu působivý a hluboký snímek, a to díky velkému dynamickému rozsahu, což je zjednodušeně řečeno rozdíl mezi nejtmavší a nejsvětlejší částí snímku. Digitály jej neumí většinou tak dobře zaznamenat, nebo jen ty nejkvalitnější. Pak vznikají zbytečně přepálené, nebo naopak příliš tmavé fotky.

Je libo fotografii ihned?

Hitem jsou instantní fotoaparáty, není problém koupit repasovaný Polaroid nebo třeba nový foťák Instax, v nabídce jsou i ty v retro designu nebo miniaturní do každé kabelky. Jsou to přesně ty foťáky, které během pár chvil vyvolají fotku, a vy můžete s napětím sledovat, jak se vybarvuje a získává svou konečnou podobu. Máte spoustu vyvolaných fotek? Pak je škoda, aby ležely jen tak v šuplíku. Jak originálně vyzdobit stěny fotografiemi? Možností je spoustu a zvládnete to sami i bez nějakých speciálních pomůcek. Není třeba je jen klasicky rámovat po jedné, vytvořit z nich můžete nějaký obrazec, koláž nebo s nimi doslova „vytapetovat“.