Přejít k hlavnímu obsahu

Máte v úsměvu „díry“? Vaši krásu zachrání nové zuby

Máte v úsměvu „díry“? Vaši krásu zachrání nové zuby

Říkáte si, že je váš úsměv sice krásně široký, ale vy se jej bojíte roztáhnout jako Julia Roberts, protože jej hyzdí díra po vypadlém zubu či dokonce více chybějících zubů? Ideálním řešením jsou nové zuby vytvořené za pomoci zubních implantátů. Pokud vůbec netušíte, co to takový implantát je, dozvíte se to v našem článku.

Zoubky mohou z chrupu vypadnout z několika příčin. Nejčastější bývá špatná či nepravidelná zubní hygiena nebo nechození k zubaři, případně obojí dohromady. V zubu pak vzniká zubní kaz, častým projevem je i zánět dásní. Když se tyto problémy neléčí (ale jak by mohly, když dotyčný na pravidelné návštěvy k zubaři nechodí), jsme jen krůček od vypadnutí zubu.

O zub je však možné přijít i dalšími cestami, například při úrazu, nebo když skousneme na něco nečekaně tvrdého, jako třeba pecka v olivě. Zub či zuby jsou pak pryč dřív, než člověk řekne „švec“. Jenže pro zachování správné žvýkací funkce, dobré artikulace, zdraví dutiny ústní a v neposlední řadě z estetických důvodů je třeba uvažovat o zubech nových.

Ideálním řešením je v tomto ohledu zubní implantát. Jedná se totiž o řešení, které nepostihuje a není závislý na okolních zubech tak jako zubní můstek, zároveň je však permanentní, takže odpadají nepříjemnosti typické pro další typ zubní náhrady, a to sundavací protézu.

Postup zavedení zubního implantátu není složitý

Zubní implantát si můžete nechat udělat třeba na prestižní klinice estetické medicíny Brandeis Clinic. Při vstupní konzultaci s vámi zubní lékař probere, zda je pro vás zubní implantát vhodný a nastíní vám průběh ošetření, včetně toho, jak bude v budoucnu implantát sloužit.

Při zákroku lékař nejprve ošetřovanou oblast umrtví lokální anestezií. Poté v místě, kde je v důsledku chybějícího zubu v čelistní kosti mezera, vyvrtá drobný otvor, do kterého zavede implantát. Operační ranku pak zašije. Poté je nutné vyčkat, než se zubní implantát kompletně vhojí a napevno spojí s čelistní kostí. Když se tak stane, zubní lékař na jeho svrchní část našroubuje zubní korunku, a implantát tak začne plnit funkci kořene zubu.

Nové zuby díky můstku

Dalším řešením nových zubů je zubní můstek, tedy zubní náhrada, která vyplňuje mezeru po chybějícím zubu či zubech. Fixován bývá většinou na dvou pilířových zubech, které mezeru ohraničují. Zuby, na kterých je můstek připevněn, je třeba před zákrokem zbrousit. Mnohdy však tyto zuby bývají zcela zdravé, proto nebývá žádoucí do nich zasahovat.

 Další podmínkou je, aby okolní zuby byly dostatečně silné, aby můstek udržely. Protože se jedná o ošetření s ne vždy zcela jistým výsledkem, na pražské klinice Brandeis Clinic doporučují na základě svých zkušeností spíše zubní implantáty.

Chcete nové zuby, ale stále si nevíte rady s tím, jaké řešení je pro vás nejvhodnější? Objednejte se na konzultaci k zubnímu lékaři, který s vámi probere vaše možnosti.