Přejít k hlavnímu obsahu

Jizvy v létě dobře chraňte, aby nezůstaly nápadné

Jizvy v létě dobře chraňte, aby nezůstaly nápadné

Někdy se říká, že jizva je vizitkou operatéra. Neméně se ovšem na jejím vzhledu podepisuje správná pooperační péče a genetické dispozice pacienta. Někomu se rány hojí lépe, jiný se o ně musí o to důkladněji starat. Jak na jizvy a hlavně, jak je chránit během léta, aby hojení nepřekazilo silné slunce?

Různé typy zákroků zanechávají rozdílné stopy v podobě větších, menších, tenčích či silnějších jizev. V plastické a estetické chirurgii mají operatéři obecně velkou snahu provádět řezy tenké a v místech, kde zůstanou jizvičky maximálně skryté. I tak je ale nutné znát několik základních pravidel správné péče o ránu a potažmo čerstvou jizvu. Na dobré klinice by vám měli po operaci, případně na pooperačních kontrolách s technikami péče o jizvu poradit.

Prvním krokem je udržovat ránu v čistotě a po dobu 6 týdnů od zákroku tvořící se jizvičku jen promazávat vhodnými přípravky. Naše babičky nedaly dopustit na nesolené sádlo, v lékárně a na klinikách vám však nabídnout mnoho modernějších alternativ. Volba je na vás.

Jemně při mazání masírujte okolí jizvy, na samotnou ránu ale netlačte. „Po konzultaci s lékařem můžete po zhojení rány začít s tlakovou masáží jizvy. Lépe se díky tomu prokrví a vstřebá,“ radí MUDr. Ján Pilka z kliniky plastické a estetické chirurgie Aesthevita.

Když jizva zůstane nápadná

Máte na těle staré nevzhledné jizvy? Zcela vyzmizíkovat se je už bohužel nepodaří, ale na jejich korekci a zjemnění se dá pracovat různými technikami.

„Jizva je výsledkem přirozeného procesu hojení kůže. Občas se ale nezhojí tak, jak bychom chtěli, a vzniknou vyvýšené, propadlé jizvy nebo keloidní jizvy. Jejich vzhled lze zlepšit aplikací silikonových plátků a gelů, broušením neboli dermabrazí, aplikací vlastního tuku nebo kortikoidních injekcí, “ přibližuje Pilka.

j1_copy

Dovolenou si užijete i pod slunečníkem. (zdroj: Pexels)

Nástrahy letního slunění

I zdravou a nijak nedrážděnou kůži je potřeba před přímým sluncem vždy chránit. U čerstvých jizev to platí dvojnásob. Nejspolehlivějším štítem je stín nebo zakrytí oblečením, případně náplastmi. Dobře poslouží také krémy s vysokým ochranným faktorem – alespoň 50+ SPF. Přímo na jizvu naneste klidně silnější vrstvu krému. Dráždit čerstvou jizvu může i nadměrné pocení, dbejte proto na zvýšenou hygienu.

Při nedostatečné ochraně u nevyzrálých jizev hrozí, nejvíce prvního čtvrt až půl roku po zákroku, hyperpigmentace, tedy ukládání pigmentu. Jizvičku, která by po správné regeneraci byla sotva vidět, může sluneční záření trvale zvýraznit.


j3

Jizvičky po blefaroplatsice chraňte před sluncem tmavými brýlemi. (zdroj: Shutterstock)

Po plastické operaci očních víček noste kvalitní sluneční brýle. Jestli jste tedy před plavkovou sezónou 2017 podnikla liposukci, zvětšení prsou nebo třeba lifting, zdržujte se letos v létě o něco více pod slunečníkem a jizvičky svědomitě zakrývejte. Časem sama uznáte, že obětovat trochu bronzu se vyplatí.