Přejít k hlavnímu obsahu

Co potřebují malí dobrodruzi aneb jak dětem zabalit na tábor

„Budou troje tepláky stačit? Kolik bot bude potřebovat? A jaké? A co dalšího by se mohlo hodit?“ Pokud zrovna vypravujete děti na letní tábor, podobných otázek vám možná běhají hlavou stovky. Pokud váháte, máme pro vás pár tipů, jak vašim malým radostem na tábor zabalit.

Poslechněte instruktory a máte vyhráno

Pořadatelé letních táborů mají mnoho zkušeností a vyplatí se dát na jejich rady. Dobře vědí, kolik bot je tak akorát a co s sebou děti často zapomínají. Spolu s přihláškou dítěte na tábor tak většinou dostanete seznam věcí, který vám balení usnadní.

Vyberte vhodné zavazadlo

Před odjezdem na tábor určitě pro své nejmenší uděláte, co můžete. Během pobytu se však o své věci už musejí postarat sami. Aby si dítě ve věcech dokázalo udržet pořádek, potřebuje vhodné zavazadlo. Nejpřehlednější jsou věci zabalené v kufru – vaše dítko jej snadno zasune pod postel v chatce a v průběhu tábora mu poslouží jako velké šuple.

Kufr však není nejlepším řešením ve všech případech. Malé dětské tělíčko dokáže s velkým zavazadlem jen těžko manipulovat, a pokud by jej mělo někam přenášet, pěkně se u toho nadře. Jestli připravujete dítě na putovní tábor, raději mu tak zabalte do outdoorového batohu. Jak takový kvalitní batoh vypadá?

  • je vyroben ze spolehlivého materiálu, který nepropouští vodu a drží svůj tvar
  • má pevná záda, pevné přezky a hrudní pás
  • měl by mít přední plnění – aby se při častém vybalování s věcmi snadno zacházelo
  • má nízkou hmotnost a není výrazně širší než ramena dítěte
  • je pohodlný a na zádech dobře sedí

Hledáte pro své nejmenší kvalitní batoh na cesty nebo do školy? Stylové batohy Topgal se hodí pro každou příležitost.

Základem spokojenosti je dobré spaní

Myslete na to, že i když se vaše dítko na tábor těší, bude daleko od domova a určitě se mu alespoň jednou zasteskne. Jak zařídit, aby se dítě i v neznámém prostředí cítilo dobře? Stejně jako doma je pro jeho spokojenost nejdůležitější kvalitní spánek.

Pro samé mikiny, bundy a boty tak nezapomeňte vašemu miláčkovi zabalit kvalitní spacák nebo povlečení (i o tom, zda jsou na táboře peřiny, by vás měli organizátoři informovat) a klidně mu s sebou dejte i jeho oblíbenou plyšovou hračku. Kdyby ho náhodou v noci přepadla úzkost, alespoň se bude mít ke komu přitulit.

Balení věcí na tábor: Všechno po třech

Připravili jste dítěti všechno potřebné oblečení a nyní stojíte nad obrovskou hromadou, kterou nemáte kam dát? Tepláčků a mikin sice není nikdy dost, ale nic se nemá přehánět. Když svému dítku mikiny, kalhoty i kraťasy zabalíte po třech, zůstane mu vždy jeden kus rezervní, i když se dvakrát za sebou zmáchá.

Důležité jsou opravdu pohodlné boty na delší výlety a holínky do deště. K rannímu přebíhání do umývárny, k vycházkám na koupaliště nebo k ráchání v potoce se zase budou hodit plastové sandálky nebo pantofle.

Hlavně ovšem nezapomeňte na jedno. Letní tábor není módní přehlídka, ale dobrodružství v přírodě. Zabalte proto dětem oblečení, které už je starší a nebude vás mrzet, když se nevrátí v původním stavu.

Nezapomeňte přibalit dětský batoh a pláštěnku

Co by to bylo za letní tábor bez výletů a nočních bojovek. Aby vaše ratolest každou venkovní zábavu přežila v pohodě a v suchu, nezapomeňte jí přibalit kvalitní pláštěnku, která vydrží víc než jen jednu procházku mezi stromy. Sbalit si jí může spolu se svačinou do malého sportovního batohu, který by měl být součástí vybavení všech malých výletníků.

Při balení nechte dítě pomáhat

I ty nejužitečnější věci jsou k ničemu, když dítě neví, kde je najde. Do balení proto zapojte i ty nejmenší táborové účastníky. Ukažte dítěti, co všechno má s sebou a v jakých přihrádkách je to schované. Když vám bude dítko pomáhat a samo si bude věci do zavazadla skládat, bude později přesně vědět, co kde má.