Přejít k hlavnímu obsahu

Co se děje s vašimi vlasy při barvení?

Jste jednou z mnoha žen, které si barví vlasy již desítky let? Nebo jste pravý opak a barvení se vyhýbáte, protože se bojíte poničení vlasů? Přečtěte si, co se s vlasy při procesu barvení děje.

Ať už vlasy barvíte na tmavší odstín nebo odbarvujete na světlejší, barva musí vždy prostoupit dovnitř vlasového vlákna. Aby se tam dostala, je nezbytné nejprve narušit šupinaté ochranné vrstvy vlasu – tzv. kutikuly. Dochází k nadzvedávání jednotlivých šupin, a tím k otevření vlasových vláken, kam poté pronikají molekuly barvy. Ty jsou zezačátku malé, tak aby se pohodlně dostaly do struktury vlasů, a působením různých reakcí se stávají větší, aby došlo k jejich uzamčení.

Uvnitř vlasu působí látka zvaná peroxid, která je zbaví jejich původní barvy a vytvoří tak prostor pro uchycení barevných pigmentů. Problémem je, že peroxid vlasy vysušuje a snadno tak dochází k jejich poškození. Barva se pak nechá několik desítek minut působit, aby došlo k požadovanému výsledku. Čím déle je vlasové vlákno otevřené, tím větší dopady na kvalitu vlasů lze očekávat. Po dokončení barvícího procesu je vlasová kutikula opět uzavřena, i když většinou ne úplně, a to za pomoci ošetřujících kondicionérů.

botanic therapy

Barvené vlasy vyžadují stejně jako jiné druhy speciální péči, která udrží barvu co nejdéle zářivou a zabrání jejímu blednutí. Nová řada Botanic Therapy Cranberry & Argan Oil od Garnier je obohacená o výtažky z brusinek a arganového oleje, díky čemuž udržuje barvené a zesvětlené vlasy zářivé, hebké a zdravě vypadající.