Přejít k hlavnímu obsahu

Nejčastější mýty o liposukci: zbaví vás obezity a nemusíte nic dělat

Slibují vám různé reklamní kampaně, že pomocí liposukce zhubnete bez námahy? Nenechte se zmást. Okolo odsávání tuku panuje mnoho mýtů. Tady jsou ty nejčastější.

Co si budeme povídat. Liposukce není zrovna nejlevnější zákrok a její podstoupení je třeba velmi důkladně zvážit. Na druhou stranu chuť a touha žen po dokonalosti nezná mezí. Věděly jste například, že jsme náchylnější o několik procent podlehnout reklamám na hubnoucí procedúry a preparáty než cokoli jiného a to až o neuvěřitelných 37 %?

Jenže každá mince má dvě strany a zachování zdravého úsudku vám neušetří jen tisícikoruny, ale i případné zklamání  z toho, že se nedostavil předpokládaný výsledek. Pojďme se podívat blíže na to, v čem nám poskytovatelé služeb tak úplně neříkají pravdu.

Mýtus číslo 1: Liposukce vyřeší obezitu

Ne, dámy. Skutečně to není tak jednoduché. Je-li z kritických partií odstraněn přebytečný tuk bez současné změny v jídelníčku a životního stylu, tukové zásoby se dříve či později objeví znovu. "Liposukce je vhodná pouze ke zmenšení tukové vrstvy v určitých lokalitách, nikoli pro snížení objemu tukové tkáně při obezitě,“ upozorňuje MUDr. Dušan Záruba, plastický chirurg a primář Ústavu estetické medicíny v Praze. „Provádí se zejména v oblastech zvýšeného ukládání tuku, kde vznikají tukové polštáře. Nejčastěji v oblasti podbřišku a boků, vnější strany stehen v oblasti kyčelních kloubů a vnitřní strany stehen a kolen,“ dodává.

Mýtus číslo 2: Pro hubené není vhodná

Existuje mnoho případů, například po porodech, kdy se ani přes veškeré úsilí spojené s dodržováním dobré životosprávy nemusí vždy podařit dosáhnout vytoužené postavy. Případná liposukce toto řešení poskytne. Samozřejmostí je, že by  měla na řadu přijít ideálně až po důkladném odborném posouzení, zda byly vyčerpány všechny možnosti, jak se přebytečného tuku zbavit přirozenou cestou.

Mýtus číslo 3: Zůstane vám povislá kůže a celulitida

Doba jde kupředu. Kromě klasické liposukce se nyní na trhu objevuje takzvaná laserová liposukce. Princip je podobný. V lokální anestezii vám zavedou hubici pod kůži do problémových partií, která v šak nepracuje s podtlakem, ale s laserovým paprskem. Mezi její benefity patří, že zároveň vypíná a vyhlazuje kůži. 

Mýtus číslo 4: Nemusíte hnout "prstem"

Abyste si slim efekt udržely, je bezpodmínečně nutné přijmout změnu životního stylu. Nadváhu nebo obezitu způsobuje především dlouhodobý vyšší příjem energie, než je její výdej. Pro hubnutí by se poměr příjmu a výdeje energie měl obrátit, je tedy nutné ubrat na jídle a přidat na výkonu. Teprve komplexní změna životosprávy s sebou postupně přinese výsledky, které se promítnou i do fyzického vzhledu. Začátky bývají obtížné a výjimkou rozhodně není ani hubnutí. „Je potřeba si jednoho dne říci, že je načase změnit svůj životní styl. Je to o odhodlání v

stoupit do jiného světa, vykročit z komfortní zóny, upravit svůj režim a uvědomit si, že dosavadní styl života a stravování nebyl správný,“radí MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., obezitolog a odborný garant výživového programu Cambridge Weight Plan.

Klíč k vysněné postavě a pevnějšímu zdraví je jednoduchý, vyžaduje pouze tři základní, ale zároveň ty nejdůležitější schopnosti – vytrvalost, cílevědomost a silnou vůli.