Originální recept: Krkonošské kyselo

Pro čtyři osoby potřebujeme:Chlebový kvásek, 4 cibule, 6 vajec, 10 kusů brambor, 150 gramů másla, sušené nebo čerstvé houby, kmín, sůl

Chlebový kvásek namočíme do studené vody, promícháme a necháme alespoň hodinu odstát. Doporučujeme ale nechat kvásek namočený přes noc, jeho chuť bude výraznější. Brambory zatím uvaříme ve slupce, poté je oloupeme a nakrájíme na kousky. Kvásek ve vodě rozkvedláme, přidáme sůl, kmín, houby a vaříme, než kvásek zhoustne. Cibulku nakrájíme nadrobno, usmažíme dozlatova, přidáme vejce a mícháme. Vajíčka by měla zůstat lehce syrová. Za stálého míchání kontrolujeme, zda je kyselo husté se sklovitou barvou. Vmícháme cibulku s vejci, která se v tom okamžiku srazí. Přidáme uvařené brambory a Krakonošův pokrm je hotový.

Recept jsme převzali z kuchyně hospůdky Barevná dřevěnka.

Náš tip: Sympatická hospůdka Barevná dřevěnka leží v turisticky mimořádně atraktivní oblasti – v Kocbeřích, vesnici mezi Trutnovem a Dvorem Králové nad Labem. Až se do „Krakonošova“ vypravíte na výlet (což rozhodně doporučujeme), zajděte se do Barevné dřevěnky občerstvit. Stojí za návštěvu nejen kvůli poctivé kuchyni, ale i jejím pomocníkům. S úklidem a mytím nádobí tady totiž vypomáhají lidé s mentálním postižením z příspěvkové organizace Barevné domky (www.barevnedomky.cz), která svým klientům zajišťuje chráněné bydlení. Ačkoli mají handicap, nebaví je sedět v zahradě za zdí – naopak, chtějí něco vytvářet, mluvit s lidmi, usmát se, popovídat si. „Projekt Barevné dřevěnky vznikl z potřeby zaměstnávat lidi s postižením, protože na trhu práce není o tyto lidi zatím příliš velký zájem,“ uvedla ředitelka Barevných domků Lenka Škarková.

Prostředí hospůdky je velice příjemné a doslova barevné. Stěny jsou ozdobeny karikaturami místních štamgastů a jídlo personál servíruje v keramice, kterou vyrábějí obyvatelé Barevných domků. Na stropě jsou dřevěné trámy, které podtrhují horskou architekturu a celkově interiér zútulňují. Určitě se tam budete cítit skvěle.

Foto: barevnedomky.cz (1)

@svetzeny