Přejít k hlavnímu obsahu

Melounová mánie: Jak vybrat ten zralý a sladký?

Melouny patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Díky vysokému obsahu vody přispívají k hydrataci organismu a svoji sladkou chutí nám mohou nahradit i hříšné sladkosti. Říká se však, že do ženy a do melounu nevidíš. Podle čeho se tedy máte řídit při nákupu?

Při pohledu na hromadu velkých zelených plodů v obchodě asi většina z nás přemýšlí, který meloun bude ten nejlepší. Pokud vám jej nechtějí rozříznout, jen stěží zjistíte, zda je plný pecek, nedozrálý nebo už trochu nahnilý. Jestliže chcete získat větší jistotu, proveďte zkoušku hmatem a sluchem. Když totiž poklepete na zralý meloun, měl by vydat zvonivý nebo dunivý zvuk. Můžete jej také vzít do dlaní a stlačit. V případě, že meloun vydá vrzavý či praskavý zvuk, je zralý. Bohužel tak ale většinou uvnitř popraská i dužina a meloun už pak po rozkrojení nevypadá tak dobře. U slupky byste měli také cítit trochu ananasovou vůni. 

Co třeba žlutý?

V poslední době se k nám dostaly různé exotické druhy melounů a ten vodní je pro nás sázkou na jistotu. I tady lze ovšem říct, že není meloun jako meloun. Existuje totiž spousta odrůd, které se liší odstínem slupky. Vodní meloun může být protáhlý i kulatý, malý i velký. Ty největší dosahují váhy až 15 kg, největší meloun vážil dokonce 122 kg. Nejlepší jsou ale ty o váze asi 2 kg. Kromě kulatých melounů se občas někteří pěstitelé snaží vypěstovat meloun hranatý. Dosahuje se toho umístěním dozrávajícího plodu do hranaté nádoby. Na chuť plodu ale tvar nemá žádný vliv. Melounová dužina bývá většinou výrazně červená. Můžete se ovšem setkat i s melouny uvnitř žlutými nebo bílými. I v tomto případě jde o vodní meloun, jenž má stejnou chuť jako ten červený. 

Medová sladkost

Vedle klasického vodního melounu jsou populární i melouny cukrové. K nejznámějším druhům patří kulatý meloun cantaloupe se síťovanou slupkou a oranžovou dužinou. Síťovanou slupku má i meloun Galia, jeho dužina je ale světlá. Medovou chutí vyniká hlavně oválný žlutý medový meloun nebo kulatý meloun Honeydew. 

Bez pecek

V případě, že vám při konzumaci melounu vadí stále plivat pecičky, kupte si bezpeckovou variantu Bouquet. Tyto melouny obsahují jen malá bílá semínka, která snadno rozkoušete. Dovážejí se k nám ze Španělska, kde jsou ručně sklízeny v nejvhodnějším stadiu zralosti. Proto jsou opravdu šťavnaté a sladké. Tyto melouny budou k dostání v některých řetězcích, např. v Kauflandu a Globusu. Více se o nich dozvíte na stránkách 
www.nejlepsimelouny.cz.