Přejít k hlavnímu obsahu

StarDance: Víte, kdo navrhuje kostýmy?

Známá česká návrhářka Tatiana Kovaříková letos nově navrhuje taneční kostýmy pro tanečníky a tanečnice ve StarDance. Co ji na tom baví nejvíc?

Do StarDance jste vstoupila jako nová posila týmu. Na co jste se nejvíce těšila?
Moc se těším na navrhování tanečních šatů. Je to pro mě opravdu nová zkušenost, ale o to větší to pro mě bude výzva, což mám velmi ráda. Těším se také samozřejmě na to, až uvidím svoje návrhy v akci na tanečním parketu během přímých přenosů.

V čem se navrhování tanečních kostýmů liší od praxe „návrhářky slavných“?
Je to právě ta spolupráce s tanečníky. Člověk musí nejen naslouchat jejich požadavkům, ale také vyhovět potřebám tance, protože je to přeci jenom sport a šaty tak musí vlastně plnit nejen estetickou funkci, ale sloužit i jako sportovní dres. V tom je tvorba tanečních kostýmů odlišná od mé běžné práce.

Co je pro Vás při tvorbě návrhů největší inspirací?
Inspirací je pro mne choreografie, hudba, ale největší roli v ní hrají samotní tanečníci. Přece jenom oni jsou ti, kteří ten kostým dotvoří a rozpohybují. Proto se už při navrhování neobejdu bez představy o tom, kdo ten kostým oblékne. Nechávám se také inspirovat styly světových tanečníků.

Bez čeho se při navrhování ještě neobejdete?
Když vytvářím návrhy, tak se neobejdu bez papíru a tužky. Někdy kreslím na tablet, ale nakonec vždy stejně skončím u tradičních potřeb. Samozřejmě všechno se na papíře udělat nedá. Musím také vybírat materiály, přemýšlet o barevnosti a kombinacích se střihy a u toho ty látky musím mít v ruce.

Necháváte do své tvorby zasáhnout i samotné soutěžní páry?
Samozřejmě, taneční pár si vytváří choreografii na každý tanec sám. Moje úloha je, abych kostýmem tu jejich představu dotvořila. Bez přímé a pravidelné spolupráce s nimi to tedy nejde.

Jak probíhá Vaše příprava na StarDance?
Studuji společenské tance, sleduji tanečníky z různých koutů světa, taneční soutěže podobné pořadu StarDance a hledám inspiraci.

Na kterého z letošních soutěžících jste se nejvíce těšíte?
Všechny taneční páry, se kterými jsem se dosud potkala, jsou velmi milé a sympatické. Nemám tedy žádného favorita a těším se na všechny.

Jaký je Váš vztah k tanci, máte nějaký oblíbený?
Tanec mám moc ráda a chodím tančit se svým manželem. Nejraději mám čaču, a to hlavně proto, že mu nejde a já ho tím ráda škádlím

Taneční kostýmy StarDance