StarDance: Jak se tančí ve světě?

Strictly Come Dancing

Původ taneční soutěže StarDance je na britských ostrovech. BBC v roce 2004 premiérově uvedla televizní taneční soutěž Strictly Come Dancing, ve které spojili profesionální tanečníky s celebritami, aby se „utkali” ve standardních a latinských tancích. Každý pár byl hodnocen porotou. Formát soutěže se rozšířil do více než 40 dalších zemí. Do Guinnessovy knihy rekordů byla Strictly Come Dancing zapsaná jako nejúspěšnější televizní reality show na světě. Právě v této soutěži se v roce 2010 ukázala Jennifer Grey z kultovního Hříšného tance, aby dokázala, že Baby v koutě opravdu nesedí, a celou soutěž s přehledem vyhrála.

Dancing with the Stars 

Jedná se o americkou verzi původní britské soutěže Strictly Come Dancing. Ve Spojených státech se vysílá už od roku 2005 a aktuálně běží její 28. řada. Ta měla premiéru 17. září 2019. Moderátory soutěže jsou Tom Bergeron a Erin Andrews, která je moderátorkou od 18. řady. Stejně jako u nás se soutěžící páry skládají z celebrity a profesionálního tanečníka a rovněž každý týden probíhá vyražování, dokud nezůstane pouze jeden pár.

Mezi známé osobnostmi, které už se v soutěži objevili, patří například herec známý ze seriálu Beverly Hills 902 10 Ian Ziering. Ten ve 4. řadě skončil těsně před finálem - na čtvrtém místě. V americké verzi tanečního pořadu StarDance zazážila i česká topmodelka Petra Němcová. Vysoké podpatky a dlouhé šaty si tu užila i tenisová legenda Martina Navrátilová. V aktuální řadě můžete vidět tančit například herce Jamese Van Der Beeka, který je známý ze seriálu Dawsnův svět. 

Ballando con le stelle 

Ani Itálie nezůstala pozadu a v roce 2005 spustila taneční show na hlavní stanici RAI 1. Porota složena z pěti profesionálů hodnotí deset tanečních párů. Poslední série probíhala letos na jaře, od března do května a už se plánuje další na příští rok. Před několika lety měla být hvězdou soutěže i česká modelka Alena Šeredová, která v Itálii žije. Její účast v soutěži se ovšem nepotvrdila. Italská televizní show se v jedné řadě dočkala vzácného hosta z Ruska. Na parket v jednom díle vkročil slavný Francouz Gérard Depardieu, který se pokusil i tančit, přestože mu to kvůli jeho nadměrné váze příliš nešlo. 

Danse avec les stars 

Francie se k tanečním večerům připojila až v roce 2011. Pro první dvě série měla porota tři členy, a to Jeana-Marca Généreuxe, Chrise Marquese a Alessandru Martines. Ve třetí sérii přibyla čtvrtá porotkyně Marie-Claude Pietragalla a vítězka předchozí řady Shy'm v porotě nahradila Alessandru Martines. V páté sérii Shy'm z poroty odešla a na její místo byl vybrán vítěz první řady M. Pokora. Vítězkou čtvrté série se stala zpěvačku Alizée, která se proslavila hitem Moi… Lolita.

@svetzeny