Přejít k hlavnímu obsahu

Vyžeňte plevel květinami

Rostliny, které na zahradě nechcete, se uchycují především na volných plochách. Nejjednodušší tedy je zaplnit tyto prostory něčím, co naopak na zahradě chcete.

V přírodních a venkovských zahradách můžete jednoduchým způsobem omezit jejich rozvoj: využijte kvetoucí trvalky, které se šíří samovýsevem, a nechte je zaplnit mezery v záhonech. K nejznámějším „poutníkům“ patří orlíček (Aquilegia), jehož květy začátkem léta zdobí všechny možné kouty zahrady. Přibližně ve stejnou dobu rozkvétá okrasný česnek obrovský (Allium giganteum), který dává přednost slunným stanovištím a propustným půdám. Teplo má ráda také mavuň červená (Centranthus ruber). Její růžově nebo bíle zbarvené květy vydrží až do začátku podzimu. V létě kvetoucí jestřábník oranžový (Hieracium aurantiacum) osídluje nejraději suché a kamenité náspy. Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) se naopak objevuje každý rok na jiném místě. Náprstník červený (Digitalis purpurea) se šíří na stinných místech, stejně jako dymnivka nízká (Corydalis pumila). Květy pamětníku rolního (Acinos arvensis) jsou sice nenápadné, o to však vyhledávanější včelami.

Náš tip: Aby rostliny mohly vytvořit dostatek potomstva, nesestřihujte stonky s odkvetlými květy, aby mohla dozrát semena. Pokud chcete napomoci správnému umístění, vysypte semena nad volnou plochou. Za sucha je hlavně zpočátku zalévejte.

Foto: Depositphotos (1)