Přejít k hlavnímu obsahu

Tip pro zahradu: Ambroň, Miss strom podzimu

Pokud by se konala soutěž o listnatý strom s nejkrásnějším podzimním zbarvením, ambroň by pravděpodobně stála na stupních vítězů. A navíc je ztělesněním ochrany domu!

Žádná jiná listnatá dřevina totiž při podzimní procházce nezaujme tak intenzivní hrou barev. Ambroň západní (Liquidambar styraciflua) sice patří k největším listnatým stromům Evropy, ale díky kompaktním vyšlechtěným formám můžete tyto nádherné stromy pěstovat i v malé zahradě. Pro úzké sloupovité a kulovité kultivary se najde místo dokonce i v předzahrádce. I jiné kultivary se však dají udržovat v rozumné velikosti, protože dobře snášejí jarní či letní řez.

Skromný jak Popelka

Za svou zářivost vděčí ambroň jinak spíše nepopulární okolnosti – chudé, nepříliš úživné půdě. Pokud má strom k dispozici málo živin, listová zeleň (chlorofyl) se brzy začne rozkládat a produkty rozkladu se spolu s odkrytými žlutými a oranžovými barvivy postarají o pestrobarevnost listů. Pokud se naproti tomu začnou listy vybarvovat pozdě a vytrvávají na stromech jen krátce, s velkou pravděpodobností to způsobuje příliš kvalitní půda.

Naše rada: Při výsadbě zvolte slunné místo chráněné před větrem a při hnojení ambroň jednoduše vynechte.

Krásný i v zimě a v létě

Ve většině zahrad se listy ambroně na podzim pěkně vybarvují – často už od září, přičemž fascinující barevné divadlo může trvat až osm týdnů. Ambroň krášlí zahrady i v zimě. Kůru mnohých kultivarů zdobí bizarní korkové lišty. V létě zaujme ambroň zelenými, někdy panašovanými dlanitě laločnatými listy, které jsou v závislosti na kultivaru lesklé či matné, se špičatými či oblými laloky.

Strom, který chrání dům

Při rozemnutí listů a při řezu můžete postřehnout lehce nasládlou vůni.  Aromatická pryskyřice i vonné dřevo ambroně, které se podobá ořechovému, je ceněno odedávna. Větvičky ambroně se s oblibou používají k proutkaření. Ambroň za sebou nechává jiné stromy i co se týče symboliky: měla by po celý život poskytovat ochranu domu, dvoru a jeho obyvatelům.

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška