Přejít k hlavnímu obsahu

Spoutaná voda

Voda vnáší do zahrady příjemné oživení a jezírko se zde často stává centrem života – ať je pojaté jako přírodě blízký biotop, možnost na koupání, nebo jednoduchá nádržka.

Pokud plánujete stavbu vodního prvku, měli byste mít jasnou představu, co od něj očekáváte. Mají-li v něm žít ryby, patrně se neobejdete bez filtračního zařízení. To platí především pro malá zahradní jezírka, protože čím větší objem vody, tím stabilnější je celková ekologická rovnováha.

Jde to samozřejmě i bez ryb. Spousta moderních čtvercových nebo obdélníkových bazénů se dokonce obejde téměř bez osázení, nebo jsou osázeny úsporně a cíleně. Pravoúhlé vodní plochy jsou zajímavé i v malém provedení, a sluší proto i nevelkým pozemkům přiléhajícím k moderním novostavbám.

Do zšeřelého vodního světa vnese příjemnou náladu nasvícení v podobě podvodních reflektorů, plovoucích svítidel a malých světel u vodních her. Bezpečné nízkovoltážní technologie a stále oblíbenější LED diody, které jsou čím dál levnější, dokážou splnit každé přání. Velký výběr naleznete například v hobbymarketech.

Jestliže hodláte zařídit jezírko spíš jako přívětivý vodní biotop pro rostliny a drobné živočichy, měli byste pamatovat na snadný přístup k vodě. Zahradní pěšina a nevelké odpočívadlo v těsné blízkosti vodní hladiny vám dovolí mít dění v okolí jezírka jako na dlani. Dostatečně bohaté osázení ušetří náklady na filtrační zařízení, ovšem za předpokladu, že ve vodě nebudou žít ryby.

Zvláštní zážitek přináší také voda v pohybu. V proudu vody vytékajícím z pramenného kamene anebo padajícím z výšky se totiž zajímavě láme světlo a nevtíravý zvuk neustále se čeřící hladiny má uklidňující účinky. Aby se vám nestalo, že se přilehlý trávník natrvalo promění v bažinu, nechte realizaci raději na odborné firmě. Osazení pramenného kamene nebo komorního vodopádu s veškerým příslušenstvím je naproti tomu hračka.

Foto: Karla Batíková (1)