Přejít k hlavnímu obsahu

Tip pro hezčí zahradu: Půvabné červené listy!

Netřeba čekat, až listy zbarví podzim – některé rostliny zdobí zahradu různými tóny červeně i v létě.

Přestože většina stromů a keřů má listy zelené, existují výjimky, které do zahrady vnesou něco navíc. Za zvláštní hru barev vděčíme červenolistým dřevinám, především pokud jsou zkombinovány s květy v bílé, žluté, meruňkové a růžové barvě. Protože tmavě červené, u některých odrůd téměř černě působící listy, dokážou rozzářit světlé barvy v záhonu.

Nejznámější zástupce červenolistých dřevin je dřišťál. Vedle velkého dřišťálu otavského (Berberis ottawensis ‚Superba‘) se často vysazují i různé červenolisté odrůdy dřišťálu Thunbergova (Berberis thunbergii). Tyto nenáročné trnité keře lze pěstovat nejen jako zastřihovaný živý plot, ale také jako volně rostoucí jedince ve slunném záhonu s mnoha kvetoucími trvalkami, kupříkladu denivkami nebo hvězdnicemi kvetoucími v pozdním létě.

Jako zvláštní pozadí pro růžový záhon s růžově zbarvenými odrůdami se nabízí vysoký zastřihovaný živý plot z červenolistého buku lesního (Fagus sylvatica ‚Purpurea‘). Pro vznešený dojem vysázejte mezi růže trvalky se stříbrnými listy, jako je čistec (Stachys) a pelyněk (Artemisia).

Jiné dřeviny naopak nechtějí být jen pozadím pro kvetoucí krásky. Tavola kalinolistá ‚Diabolo‘ nebo neobvyklé odrůdy bezu černého ‚Black Lace‘ a ‚Black Beauty‘ budou vypadat dobře po celý rok. Vrcholem je, když tavola v květnu představí bílé květy a obě odrůdy bezu se od června ozdobí růžovými okolíky vonícími po citronu. Vedle šatu z tmavých listů nevypadají fantasticky jen světlé květy. Svěží žlutozelená mnoha druhů pryšců (Euphorbia) vytvoří další lákavou hru barev.

Pokud zakládáte větší záhon, ve kterém kostru nebo pozadí budou tvořit tmavě červené dřeviny, lze toto barevné téma ještě zdůraznit pomocí rovněž červenolistých trvalek ozdobných listem. Za nejdůležitější rod je v tomto případě považována dlužicha (Heuchera), jejíž velké množství odrůd nabízí spoustu odstínů červené. Hodí se kupříkladu jako lem záhonu. Jako středně vysoká trvalka s bronzově zbarvenými listy a bílými květy je na výběr dračík (Penstemon ‚Husker Red‘), zatímco vrbina (Lysimachia ciliata ‚Firecracker‘) kvete žlutě.

Foto: Depositphotos (1)