Přejít k hlavnímu obsahu

Nejvyšší čas sázet jahody

Podle staré zahradnické zkušenosti by sazenice jahodníku vypěstované ze šlahounů měly být vysazeny nejpozději do 10. srpna.

Pokud to však nestíháte anebo žádné sazeničky pocházející ze šlahounů jahodníků na vaší vlastní zahradě nemáte, není nic ztraceno. Koupené hrnkované sazenice stáleplodících jahod lze sázet až do září. Osvědčila se velikost kořenáčů 8 x 8 cm. V menších nádobách totiž nevyroste dostatečně silná sazenice, takže rostlina následující rok méně kvete a plodí.

Záhon pro novou výsadbu jahod se obvykle připravuje dva až tři týdny před sázením. V malých zahradách v té době bývají záhony stále ještě obsazeny letními kulturami. Krátce před výsadbou prokypřete půdu rycími vidlemi a zapravte velkorysou dávku dobře vyzrálého kompostu, případně speciálního hnojiva na jahody (těžkou půdu nepřevracejte rytím). Pak můžete hned sázet.

Sazenici opatrně vyjměte z kořenáče. Kořenový bal má být protkaný bílými kořínky – zhnědlé kořeny svědčí o špatném zdravotním stavu nebo o tom, že sazenice jsou v kořenáči příliš dlouho. Většina odrůd potřebuje odstupy rostlin 30 cm v řadách a asi 60 cm mezi řádky. Sevřeně rostoucí odrůdy můžete sázet poněkud hustěji. Potrvá asi tři týdny, než se rostliny ujmou. Do té doby záhon udržujte rovnoměrně zavlažený.

Náš tip: Plánujete-li založení jahodiště v příštím roce, už letos zlepšete strukturu a propustnost půdy na záhonu výsevem zeleného hnojení. Ideální jsou bobovité rostliny: hrách, bob, vikve a jeteloviny.

Foto: Depositphotos (1)