Přejít k hlavnímu obsahu

Čas omladit kosatce

Jejich nádherné květy nás těšily celou první polovinu léta. Teď od vás očekávají ošetření, aby se jim vrátily ztracené síly.

Když kosatce bradaté (Iris barbata) v průběhu času poleví v kvetení, je načase je zmladit. Vhodná doba pro zmlazení a výsadbu nových rostlin nastává po odkvětu: měli byste to stihnout v období od konce července do začátku září. Vyjměte rostliny ze země (nejlépe to jde rycími vidlemi) a vnější, nejmladší oddenky rozdělte ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami na kousky dlouhé asi 10 cm.

K nové výsadbě se hodí asi třetina oddenků, zbytek můžete vyhodit. Řezné rány na oddencích nechte zaschnout. Listy pak zkraťte zhruba na polovinu – kdybyste je nechali dlouhé, fungovaly by jako „plachty“ a čers- tvě vysazený oddenek by snadno vyvrátil vítr. Při výsadbě myslete na to, že je důležité zasadit ztluštělé kousky oddenků mělce. Měly by být v půdě ponořeny jen zčásti – tak, aby asi horní třetina vyčnívala nad povrch substrátu. Kosatcům je nejlépe na slunných stanovištích s propustnou půdou, která chrání kořeny před zimní vlhkostí. Pomůže i podsypání oddenků vrstvou písku.

Foto: Depositphotos (1)