Přejít k hlavnímu obsahu

15 nápadů na zahradní zákoutí

Jak čas běží, mění se i ty nejpromyšleněji navržené zahradní partie k nepoznání. A to je ta pravá chvíle pro drobné změny – inspirujte se našimi tipy.

1. Rostliny v nádobách

Aranžmá vybraných druhů můžete časem zase změnit, i nádobu samotnou lze různě přemísťovat. Kromě klasických nádob se dají k osázení využít i různé netradiční předměty, které najdete třeba na půdě.

2. Přirozený půvab planých rostlin

Hodí se třeba rmen barvířský, hledík větší, kerblík či heřmánek – pohled na ně vás vrátí do dětství. Chcete-li si založit malou květinovou louku, vylehčete předem půdu pískem.

3. Okrasné trávy

Nejvíc zapůsobí v pozdním létě a na podzim. Výběr je veliký, zkuste i něco netradičního – třeba dochan štětinkatý s nádhernými obloukovitě převislými klasy. Příležitostně ho zalévejte a koncem zimy seřízněte (v zimě ho chraňte před mrazem).

4. Útulné loubí

Je příjemné zařídit si takové místo k posezení. Pozornost věnujte i cestě k němu, ať vás to tam táhne ještě víc. Loubí může popínat třeba vistárie, cestu mohou lemovat hortenzie.

5. I zelenina může zdobit

Olemujte zeleninový záhonek nízkou zídkou, hned bude vypadat půvabněji – zvláště když ho osadíte více druhy. Cihly či kameny navíc přes den akumulují teplo, které rostlinám prospívá.

6. Voda představuje život

Nemusíte vytvářet rovnou jezírko, stačí malá fontánka či pítko pro ptáky. Zvolíte-li jako doplněk vhodné květiny, vznikne další útulné zákoutí vábící k posezení.

7. Palivové dřevo jako clona

Do výšky naskládaná polena mohou vytvořit dekorativní stěnu, za niž se schová třeba popelnice či kompost.

8. Zklidnění květinového záhonu

Zkuste umístit do pestrobarevného záhonu trvalek či letniček kámen – „bludný balvan“. Do dráždivé škály barev vnese klid a vítaný kontrast.

9. Sluneční hodiny

Jsou půvabné i funkční. Sestavte si je z kamenné desky, tyčky s ozdobným zakončením a kamínků označených čísly. Aby dobře „šly“, přikládejte každou hodinu jeden označený kámen (nejlépe ve vrcholném létě).

10. Působivé kontrasty

Květiny výrazných barev z odlišné škály spektra (například žlutý měsíček + modrá chrpa) usazené v záhonu vedle sebe působivě poutají pozornost.

11. Bílý „večerní“ záhon

Když nastává soumrak, působí záhony s čistě bílými květy tajemně a poeticky. Výběr bílých trvalek a letniček je veliký a mnohé z nich navíc k večeru více voní.

12. Lem pod kmeny stromů

Místo trávy založte kolem kmenů květinové záhonky – hodí se například růžová divizna brutnáková, zvonky, orlíčky, náprstník či řimbaba.

13. Vzhůru do výšky

Zkuste do běžného květinového záhonu zakomponovat vyšší objekt (dřevěný, umělecky kovaný apod.), který mezi květiny vnese dynamiku.

14. Zářící světla

Vytvořte zákoutí osvícené vkusnými lucernami či lampami na svíčky. Světlo přispěje k dokreslení příjemné atmosféry, speciální aromalampy navíc odhánějí komáry.

15. Bílá barva prosvětluje

Kromě bílých květů mohou do stinných míst vnést světlo i bělavé kamenné (oblíbený je pískovec) či betonové zahradní plastiky.

Foto: Karla Batíková (1)