Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si zkrášlit byt: 5 efektních tipů

Zdá se vám byt po návratu z prázdnin fádní? Tak si ho vylepšete – našich 5 nápadů dokážou realizovat i ti méně šikovní, a to s minimálními náklady.

Galerie: Jak si zkrášlit byt: 5 efektních tipů

1. Ložnice jako na zámku

Štuk dodá interiéru noblesu a pastelové barvy výsledný efekt dotáhnou. Vůbec to není těžké! Základ je polepit stěnu nad čelem postele růžicemi z umělého štuku a potom je natřít vodou ředitelnou barvou v jemném odstínu – například bleděmodrou. Zbytek zařízení (potahy, povlaky, polštářky, drobné dekorace) potom volte ve sladěných pastelových tónech: hodí se růžová, fialková nebo pistáciová. Ozdobné rozety koupíte například na www.nmc-czech.cz.

2. Oživení koupelny či chodby

Monotónní obklady lze oživit různými způsoby. Můžete zkusit využít například francouzská dekorativní razítka se siluetami ještěrek (koupíte je na www.lepeeto.cz). Práce s nimi je snadná, ale držte se pravidla, že méně znamená více.

3. Věčné léto v obýváku

Až přijdou pošmourné podzimní dny, pomohou vám jednoduché samolepicí dekorace s názvem Polní kvítí – díky nim se pocitově vrátíte do léta (koupíte je na www.e-color.cz). Práce s nimi je rychlá a snadná a hodí se na ozdobu stěn i jiných hladkých ploch. Některé květy můžete obkreslit na karton a použít je jako šablonu pro vytvoření motivů na vázy, polštáře, prostírání apod.

4. Kavárnička v kuchyni

Jídelní koutek v kuchyni můžete pomocí samolepicích nápisů a obrázků s motivem kávy proměnit v útulnou domácí kavárničku (vhodné samolepky najdete například na www.e-color.cz). Ani v tomto případě to však nepřežeňte, aby prostor nepůsobil nevkusně a přeplácaně.

5. Podnos jako po babičce

Popraskaného efektu, díky němuž na vás i docela obyčejný zánovní podnos dýchne vůní starých časů, dosáhnete snadno. Dřevěný podklad natřete tmavou akrylovou barvou a nechte zaschnout. Potom naneste (jedním směrem!) krakelovací lak (koupíte ve výtvarných potřebách) a opět nechte schnout. Nakonec celou plochu přetřete jednou vrstvou světlé akrylové barvy – po zaschnutí vzniknou tmavé prasklinky.

Foto: Maisons du Monde (1), www.lepeto.cz (2), www.e-color.cz (2), archiv Burdy (1)