Přejít k hlavnímu obsahu

Čtyřnozí miláčci a podlaha: Jakou vybrat

S pejskem či kočičkou sice hodně získáváme oddané kamarády, kteří nás budou bezvýhradně milovat, těšit a bavit, ale také jsou s nimi starosti…

Čím větší, mohutnější a živější rasu pejska doma máte, tím se také zvyšuje riziko poškození podlahy. Určité nebezpečí poškození krytiny drápky hrozí i u majitelů koček, které se rády protahují, samy si drápky brousí, jsou zvídavé, skáčou z podlahy na parapet u okna a zase zpět. Hlavní pravidlo je: čím kvalitnější a odolnější povrch krytiny, tím lépe. Především u zvířecích miminek dbáme na co nejrychlejší odhalení loužiček či jiných exkrementů, které by zejména na méně kvalitním povrchu mohly způsobit flek i narušit povrch – čím rychleji loužičku objevíte, tím lépe. Berte také v úvahu zvířecí chlupy versus barevný odstín a povrch krytiny. Světlá srst bezpochyby více vynikne na tmavé hladké podlaze a naopak. V tomto ohledu jsou asi nejméně praktické koberce, do kterých se vypadaná srst zachytí a těžko se odstraňuje. Z ostatních druhů krytin lze vypadanou srst snadno odstranit nejlépe vysáváním, prachovým mopem nebo setřením mokrým hadrem či mopem. Pokud jde o ťápoty od mokrých a zablácených tlapek, nejlepší jsou podlahy, které lze snadno udržovat i vytíráním.

Podlahy z vinylu (z tvrzeného, neměkčeného PVC)

Pro domácnosti s domácími mazlíčky jsou ideální krytinou bezesporu podlahy z vinylu (z tvrzeného, neměkčeného PVC). Díky dobré pružnosti a tvrdosti vinylu se poničení povrchu v podstatě netřeba obávat. Tyto krytiny se oproti klasickému měkčenému PVC, které pořídíte v rolích, prodávají ve tvarech čtverců či obdélníků a k podkladu se buď lepí, nebo pokládají plovoucím způsobem. V podstatě nevyžadují speciální údržbu, snesou i déletrvající nánosy vody na povrchu (vhodná je například značka Wineo DESIGNline).

Dřevěné krytiny

Nádherně vypadají, hřejí, jsou příjemné na dotek, ale pravda je, že se snadno poškodí – zejména jsou náchylnější k poškrábání –, proto volte raději tvrdší dřeviny (dub, buk, exotické stromy). „Máte-li doma psa nebo kočku, doporučujeme vybírat z kolekcí a dekorů se strukturovaným povrchem, na kterém drobné škrábance lépe zaniknou,“ vysvětluje Milan Mrkáček z firmy se společností Kratochvíl parket profi, s. r. o (www.kpp.cz), která dováží a prodává podlahové krytiny různých materiálů a značek, a doplňuje: „Řezané, ručně škrábané, broušené či kartáčované povrchy ve svých kolekcích nabízí např. švédský výrobce kvalitních dřevěných vícevrstvých krytin Kährs.“

Marmoleum

Milovníci přírodních materiálů a zároveň chovatelé psů či koček jistě ocení přírodní linoleum, tzv. marmoleum (například Marmoleum Click od Forba). Jednotlivé dílce (čtverce a obdélníky) z příjemného hřejivého a voděodolného materiálu můžete skládat v podstatě jako puzzle, navíc lze zkombinovat i více barev dohromady. Poškození od drápků domácích mazlíčků se obávat nemusíte, také jejich srst se snadno a rychle odstraní vysavačem či pomocí prachového mopu.

Korek

male_foto_vysavac_DysonJe lehký, nenasákavý, dobře izoluje tepelně a akusticky. Při správně zvolené povrchové úpravě (výrobci nabízejí lak, olej, vosk či vinylovou fólii) můžete pořídit korkovou krytinu i do prostor, ve kterých se budou procházet zvířátka. K nejnovějším technologiím a úpravám povrchů korkové podlahy patří tzv. keramické laky, které obsahují mikročástice porcelánu, a podlahu tak lépe chrání. Další variantu představují extrémně odolné korkové podlahy opatřené speciální vinylovou fólií na povrchu, ta životnost krytiny prodlužuje až o několik let. Především poslední typ je ideální i pro majitele velkých psů.

Náš tip: Kromě pečlivého výběru vhodné podlahové krytiny si do bytu se zvířátky pořiďte také kvalitní vysavač vybavený nejmodernějšími technologiemi – například Dyson DC 52.

Foto: kpp.cz (1), Dyson (1)