Přejít k hlavnímu obsahu

Čas na nový zvyk - mějte radost z úklidu

Úklid, aktivita, která se zkrátka a dobře sama neudělá a většinou není moc oblíbená. Můžete ji doma dobře rozdělit, můžete si občas objednat někoho, kdo ho za vás provede, ale základní věci se vám s velkou pravděpodobností stejně nevyhnou. Jak tedy zařídit, abyste z úklidu vytěžily i něco navíc?

Buďte v přítomnosti

Pokud jste někdy slyšely pojmy jako mindfulness nebo všímavost zřejmě víte, oč jde. Jestli tyto pojmy máte před očima prvně, tak si dovolíme krátké představení. Ve zkratce jde o to, že plně, ideálně každým smyslem, prožíváte přítomný okamžik. A může to být právě přítomný okamžik úklidu- ať už je to mytí nádobí, vytírání podlahy nebo utírání prachu - jde o to být plně v přítomnosti a vnímat, co se s vámi děje po fyzické i psychické stránce. Tyto okamžiky pak můžete pomalu rozšiřovat do svého života a víc žít v přítomnosti, namísto minulosti nebo budoucnosti. Říká se, že právě všímavost je jedním z klíčů ke spokojenému životu.

"Nikdy dřív mě nenapadlo, že by z úklidu mohl mít člověk radost. Nedávno jsem ale narazila na zajímavý článek o přítomném prožívání okamžiku. Věnoval se právě úklidu. Ve zkratce - buď k němu můžete přistupovat jako k něčemu otravnému, nebo si ho začnete užívat. A to užívání jde skrz plné uvědomění toho, co právě děláte. Třeba při vytírání - soustředit se na pomalé tahy tam a zpět, na to, jak pomalu postupujete celým bytem, na vůni, která vás obklopuje. A o tom to je. Dokonce jsem si koupila nový mop na podlahu a mám z něj obrovskou radost!"

Info ikona
Alza.cz

Domácí posilovna

V dnešní home office době, času zavřených sportovišť a často také zakázaných venkovních aktivit můžete úklid bytu vzít také jako malou domácí posilovnu. Trochu víc všechny pohyby prožívejte, dělejte je ve zrychleném tempu a klidně si k tomu zapněte pořádně nadupanou muziku. Pěkně se zapotíte a ještě vám to půjde skvěle od ruky. 

Čas pro sebe

Sluchátka do uší a hurá na to. Na co se vám v běžném provozu dělá hůř čas? Je to studium nového jazyka? Nebo oprášení toho, který jste kdysi dávno uměly? Co takhle poslechnout si nějakou novou audioknihu nebo alespoň zapnout oblíbený podcast? Každá z těchto činností vám k úklidu dá ještě další přidanou hodnotu. A najednou už "jen" nevytíráte podlahu, ale děláte něco i pro svoji duši. 

Užijte si konec

Že nemáte žádný rituál, který by vaše řádění s mopem v ruce ukončil? Chyba! Hned si nějaký najděte a pořádně si ho po úklidu užijte. Zapalte si aromatickou svíčku, hoďte si nohy na křeslo, otevřete oblíbenou knihu a udělejte si kávu. A než se začtete, ještě jednou se rozhlédněte po tom nádherně uklizeném bytě!