Přejít k hlavnímu obsahu

Zapomínání po 50: Stárnutí mozku můžete zpomalit pomocí těchto potravin už za 3 měsíce

Jídlo obvykle řešíme v souvislosti s hubnutím, ale jeho vliv na zdraví kolikrát opomíjíme. Minimálně do té doby, než nás začne trápit nějaký zdravotní problém. Vyplatí se ale upravit jídelníček preventivně. Když do něj zařadíte pár důležitých potravin, můžete významně zpomalit stárnutí mozku. Tím podpoříte svoji paměť a kognitivní schopnosti a snížíte riziko vzniku demencí.

Mozek je řídícím centrem organismu. Díky němu myslíme, komunikujeme, cítíme, vzpomínáme a zapomínáme. Jeho fungování závisí nejen na věku, ale do značné míry i na našem životním stylu, jehož součástí je i naše strava. Aby váš mozek fungoval tak, jak má, zkuste ho netrápit pitím alkoholu, kouřením a konzumací jídel s přidaným cukrem nebo průmyslově zpracovanými polotovary a fast foody.

Do jídelníčku přidejte tyto potraviny a konzumujte je pravidelně

Tučné ryby podporují vaši paměť

Na mysli máme lososa, makrelu, tuňáka nebo třeba sledě. Tyto ryby by se měly na vašem talíři objevit alespoň dvakrát týdně. Jsou totiž vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin, zejména pak DHA (kyselina dokosahexaenová), jež má zásadní vliv na vývoj a správnou funkci mozkových buněk. Podporuje paměť, soustředění a celkově naše kognitivní funkce.

Co dědíme po rodičích: Genetika ovlivňuje váhu, plodnost i náladu. Za tuk může otec

Genetická dědičnost je záhadným koktejlem, kde se vlastnosti míchají v neuchopitelném tanci genů. I když je těžké jednoznačně určit, co pochází od otce a co od matky, existují jasné indikace o tom, jaké vlastnosti můžeme zdědit. Váha, nálada a dokonce i plodnost jsou faktory, které mohou být ovlivněny genetikou a mohou se různě přenášet od rodičů na potomstvo.
svetzeny.cz

Ořechy prospívají nervové soustavě

Na omega 3 mastné kyseliny jsou bohaté také prakticky všechny druhy ořechů včetně oblíbených vlašských a lískových. Obsahují zároveň antioxidant vitamín E, hořčík, jež prospívá celé nervové soustavě a kyselinu listovou. Ořechy ale jezte v původním stavu, tedy nepražené a nesolené. Úprava totiž ničí omega 3 a aantioxidanty. Dejte si pozor také na množství, oříšky jsou hodně kalorické.   

Avokádo je bojovník proti Alzheimerově nemoci

Na rozdíl od většiny jiného ovoce nemá avokádo prakticky žádné sacharidy. Nabízí ale velké množství zdravých rostlinných tuků a spoustu vitamínů, například C, E, K a některé vitamíny skupiny B. Díky tmu avokádo příznivě působí celkově na zdravou činnost mozku, podporuje paměť a soustředění. Podle odborníků patří tento druh ovoce k významným bojovníkům proti Alzheimerově nemoci. Bonusem je i fakt, že přispívá ke snížení krevního tlaku.

Ovoce s vysokým obsahem antioxidantů zpomaluje stárnutí buněk

Mezi tyto přírodní zázraky patří zejména borůvky a další bobulovité ovoce, hroznové víno a granátová jablka. A proč jsou tak důležité antioxidanty? Jde o látky, které pomáhají chránit buňky před poškozením volných radikálů mimo jiné i tak, že zpomalují jejich stárnutí.  

Hubnutí 2024: Výživové poradkyně prozradily, které potraviny nesmí ve vašem jídelníčku chybět, pokud chcete zhubnout

S novým rokem si mnozí z nás dávají různá předsevzetí. Mezi ta nejčastější patří shodit nějaké to kilo, které máme navíc. Mnozí z nás se o redukci váhy snaží i tehdy, pokud si žádná předsevzetí nedávají. Ať tak či tak, pro efektivní hubnutí je třeba upravit jídelníček. Které potraviny je vhodné do své životosprávy zařadit, abyste si celý proces usnadnili?
svetzeny.cz

Brokolice zpomaluje stárnutí

Tato zelenina nabízí rovněž nejen velké množství antioxidantů ale také vysoký obsah vitamínu K, jež zpomaluje stárnutí buněk nervové soustavy. To ale není všechno. Brokolice (podobně jako květák) obsahuje také cholin, jež se v těle přeměňuje na acetylcholin. Ten funguje jako neurotransmiter podporující paměť a soustředění.

Tmavá čokoláda zlepšuje oba druhy paměti

Kousek kvalitní tmavé čokolády vám rozhodně neuškodí. Naopak. Nabízí totiž velké množství flavonoidů, jež mimo jiné zlepšují naše kognitivní funkce, zlepšují dlouhodobou i krátkodobou paměť a podporují regeneraci mozkových buněk. Přispívají k prevenci rozvoje Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Flavonoidy obsahuje například i červené víno.  

Kurkuma chrání mozkové buňky

Toto vysoce prospěšné koření obsahuje kurkumin, jež je známý svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Chrání mozkové buňky před poškozením a podporuje celkové zdraví mozku. Kurkumu obsahují zejména jídla indické kuchyně, tak si je pravidelně dopřávejte a nebudete litovat.

Při začleňování těchto potravin do stravy je důležité dbát na vyváženost a pestrost. Kombinace různých potravin zajišťuje, že tělo dostává všechny potřebné živiny pro optimální fungování mozku a celkového zdraví.

Pravidelným pohybem lze předejít cukrovce nebo vysokému tlaku: Vyzkoušejte jednoduché cvičení

Proč bychom měli pravidelně cvičit? Většina lidí vidí výhodu v pevné a štíhlé postavě a dobrém životním stylu. Pohyb ale přináší mnoho dalších benefitů. Jedním z nich je také to, že slouží jako prevence před vážnými nemocemi, jako jsou například cukrovka, vysoký tlak a další. Co byste rozhodně měli dělat pravidelně?
svetzeny.cz

Co dalšího můžeme pro zdraví svého mozku udělat? Zeptali jsme se docenta MUDr. Roberta Rusinym Ph.D., který je přednostou Neurologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Důležité jsou fyzické aktivity. Samozřejmě neběhat maratony, ale třeba chodit do schodů je prospěšné, a to nejen pro mozek, ale i pro srdce. Další věc, která je pro mozek také velmi důležitá, je léčba vysokého krevního tlaku. Lidé, kteří mají ve středním věku mezi 40-60 lety vyšší krevní tlak, mají i vyšší riziko kognitivních obtíží. Proto i léčba vysokého krevního tlaku má prokazatelný účinek na prevenci demence. Nesmíme zapomenout ani na životosprávu.  Ukazuje se, že mediteránní styl má velký význam nejen pro ochranu cév a srdce, ale i pro kognitivní výkon. Pamatujte i na dostatek spánku. Doporučuje se 7-8 hodin denně, pak si totiž mozek lépe udržuje paměťové stopy.“

 

Zdroj článku