Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle se stane s vaším tělem, když jíte příliš mnoho vajec

Info ikona
Vejce

Smažená vaječná omeleta, míchaná vajíčka nebo vejce na tvrdo k svačině. Vejce jsou neuvěřitelně všestranná potravina, která má mnoho benefitů. Nadměrná konzumace s sebou ovšem nese i nějaký ten mínus.

Vejce chutnají skvěle, jsou rychlá na přípravu a mimo jiné jsou zdravá. Neměli byste to však přehánět. Známe přísloví říká, že všeho moc škodí a je to pravda. Nejnovější studie ukazuje, že je nejlepší jíst maximálně tři vejce týdně. Vyšší příjem může mít určité zdravotní důsledky. Jaké? To se dozvíte níže.

Vyšší hladina cukru v krvi

Vejce, konkrétně žloutek, obsahuje hodně tuku. I když se jedná o „zdravou“ formu tuku, jelikož je přírodní, nedoporučuje se nadměrná konzumace. Důvod je jednoduchý – i tyto tuky mají vliv na hladinu cukru v krvi v našem těle. Jakmile se zvyšuje hladina cukru, slinivka začne produkovat více inzulínu, což z dlouhodobého hlediska zvyšuje rezistenci. Spotřebu vajec by měli snížit především lidé, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami nebo cukrovkou 2. typu.

Existuje řešení

Pokud jste milovník vajec, máme pro vás řešení, jak si je dopřávat častěji a neškodit zdraví. Pokud děláte míchaná vajíčka nebo třeba vaječnou omeletu, můžete rozdělit žloutky a bílky. Do finální směsi můžete dát například 2 žloutky a 4 bílky, což se výsledku znamená nižší příjem tuku do těla a porce vám zůstane pořád stejně velká. Žloutky můžete využít jinde nebo si v obchodě můžete koupit rovnou pouze bílky v kartonové krabici (krabice vypadá stejně jako mléko).

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.