Přejít k hlavnímu obsahu

Pozice bojovníka zapojí celé tělo. Procvičí vaši rovnováhu, zpevní vás i střed těla. Je snadná a zvládnete ji hravě i doma

Pozice bojovníka, známá také pod názvem Virabhadrásana, je jednou ze základních postojových technik v józe a často se objevuje i v moderních tréninkových plánech. Pomáhá zlepšit držení těla, posiluje nohy a zároveň podporuje rovnováhu i stabilitu. Pravidelné zařazení této pozice přispívá k celkovému zpevnění těla a lepší koordinaci pohybů.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Virabhadrásana zahrnuje několik variant – nejčastěji Bojovník I, II a III. Každá z nich vychází z rozkročného postoje, ve kterém se aktivně zapojují svaly dolních končetin, pánevní oblast i střed těla. Současně dochází k otevření hrudníku a uvolnění kyčlí. Pozice se většinou drží staticky po dobu několika hlubokých nádechů, během kterých tělo pracuje s napětím i rovnováhou. Bojovník se uplatňuje jak v plynulých jógových sestavách, tak jako samostatný cvik zaměřený na stabilitu a posílení svalstva.

Mohlo by se vám líbit

Domácí cvičení pro celé tělo bez vybavení: Jak začít a vydržet i ve zralém věku?

Možná se vám nechce do přeplněných fitcenter, anebo se necítíte dobře mezi svalovci, činkami nebo běžeckými pásy. Naštěstí své fitness centrum můžete vybudovat klidně doma v obýváku, a to bez vybavení. Stačí jen trocha odhodlání a správně nastavený plán. Jak tedy začít s domácím cvičením bez vybavení a hlavně, jak u něj vydržet?
svetzeny.cz

Jak "bojovník" působí na tělo

Cvik bojovník aktivuje velké svalové skupiny dolních končetin, zejména kvadricepsy, hamstringy a hýžďové svaly. Při správném postavení pánve a trupu se zapojují i hluboké břišní svaly a zádové stabilizátory. Horní končetiny se v základní variantě drží ve výšce ramen, čímž dochází k mobilizaci ramenního pletence a otevření hrudníku. Přední noha se nachází v mírném pokrčení, koleno směřuje nad kotník. Zadní noha zůstává propnutá, s mírným vytočením chodidla směrem ven. Pokud budete stát v pozici správně, protáhnete oblast třísel a kyčlí a současně podpoříte stabilitu kotníků a kolen.

Mohlo by se vám líbit

10 minut denně: Tyto cviky zajistí pevné břicho a zdravá záda

Bolesti zad a slabý střed těla jsou problémem, který dnes trápí čím dál více lidí. Dobrou zprávou ale je, že stačí pouhých deset minut denně a můžete začít vidět i cítit rozdíl. Připravili jsme pro vás jednoduchou domácí sestavu, která pomůže zpevnit břicho, zlepšit držení těla a zmírnit bolesti v bederní oblasti. Jak ji cvičit, uvidíte i v galerii.
svetzeny.cz

Pro koho je pozice bojovníka vhodná

Bojovník je vhodný pro široké spektrum lidí. Lze jej zařadit do cvičebních programů zaměřených na zlepšení rovnováhy, držení těla nebo prevence bolestí zad. U začátečníků pomáhá zvyšovat vnímání těla a orientaci v prostoru. U pokročilejších přispívá ke zlepšení síly a mobility, zejména v oblasti dolních končetin a pánve. Cvik je dobře zařaditelný do rozcviček, silových bloků i jógových lekcí. Umožňuje přizpůsobení se náročnosti podle pokročilosti a zdravotního stavu.

Mohlo by se vám líbit

Cvik loďka je skvělá cesta k pevnému břichu a zdravým bedrům. Zabírat u ní bude celé tělo. Jak ji cvičit, vidíte v galerii

Hledáte jednoduchý cvik, který rychle zpevní břicho, záda i stehna, a ještě pomůže od bolesti beder? Zkuste loďku! Poradíme vám, jak ji správně cvičit a proč je právě tahle poloha tolik oblíbená mezi fitness trenéry.
svetzeny.cz

Jak správně cvičit Bojovníka I.

Ze stoje vykročte jednou nohou vzad, obě chodidla jsou pevně opřená do podložky. Zadní noha zůstává napnutá, přední pokrčená v koleni přibližně do pravého úhlu. Paže zvedněte buď přímo vzhůru, nebo je rozpažte do stran, podle konkrétní varianty cviku. Narovnejte páteř a pánev držte v neutrální poloze. Hlava směřuje vpřed, dech zůstává klidný. Důležité je udržet koleno přední nohy nad kotníkem a nevytáčet ho do stran. Zadní chodidlo má kontakt s podložkou celou plochou. V pozici setrvejte přibližně 20 až 30 sekund, poté vyměňte strany.

Mohlo by se vám líbit

Kruhový trénink je ideální pro ženy 50+: 30 minut má obrovský účinek a kombinace aerobních a posilovacích cviků je zábavná

Hledáte způsob, jak po padesátce efektivněji cvičit, spálit tuky a zpevnit postavu, aniž byste musely trávit hodiny v posilovně? Kruhový trénink, který kombinuje aerobní a silové prvky, je ideální volbou. Přináší rychlé výsledky, baví a je šitý na míru právě ženám ve zralém věku. A že se vám na něj nechce? Je to jako s cvičením doma. Prostě začněte a uvidíte, že právě "kruháč" vás dostane.
svetzeny.cz

Časté chyby a rizika

Mezi nejčastější chyby patří přetáčení pánve, vystrkování břicha nebo propadávání se v koleni. Pokud koleno přesahuje špičku chodidla, dochází ke zbytečnému přetížení kloubu. U zadní nohy bývá problém s nedostatečnou aktivací, výsledkem je nerovnováha a ztráta účinku na oblast kyčlí. Pokud máte problémy s nestabilními koleny, trpíte akutní bolestí zad nebo máte omezení pohybu v kyčlích, měli byste cvik konzultovat s odborníkem. Správné vedení instruktorem nebo fyzioterapeutem pomáhá minimalizovat riziko přetížení.

Toto je mnohem lepší než posilovna: Pravidelná chůze vám přirozeně zajistí zdraví a vitalitu, posílí srdce i klouby a dodá pohodu

Virabhadrásana zahrnuje několik variant – nejčastěji Bojovník I, II a III. Každá z nich vychází z rozkročného postoje, ve kterém se aktivně zapojují svaly dolních končetin, pánevní oblast i střed těla. Současně dochází k otevření hrudníku a uvolnění kyčlí
Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + KOSMETIKA PURE HARMONY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + KOSMETIKA PURE HARMONY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit