Přejít k hlavnímu obsahu

Zvuky zdraví

Léčit se a posilovat duši i tělo tím, co slyšíme, je prastará metoda. Ušima nám do mozku vplouvá nejvíc podnětů, a to neustále. I když spíme nebo to zdánlivě nevnímáme.

Během evoluce jsme se „naprogramovali“ na to, aby nám přirozené zvuky přírody dodávaly energii, uklidňovaly nás a harmonizovaly náš organismus, ať už bdíme, nebo spíme.To ovšem platí jen pro skutečně přírodní zvuky. Ty „umělé“, označované jako akustický smog, naopak zdraví škodí.

* Zvuky, které používají delfíni při komunikaci, mají na člověka prokazatelně ozdravné účinky. Dokonce se zdá, že při „delfínoterapii“ tito mimořádně inteligentní mořští savci záměrně vysílají právě takové signály, které pacientovi nejvíce pomohou. Osvědčilo se to zejména u malých dětí s různými fyzickými i psychickými handicapy. Pomáhá však nejen přímá terapie v blízkosti delfína, ale také zvuky ze záznamu. Jsou velmi vhodné pro těhotné, pro pacienty s dýchacími a alergickými potížemi, s nemocemi vnitřních orgánů či s psychickými poruchami. Jako relaxace pak prospějí úplně všem. K odpočinku, duševnímu zklidnění či rehabilitačním cvičením se doporučuje rovněž „zpěv“ velryb.

* K relaxaci i prevenci civilizačních chorob se však hodí i jiné přírodní zvuky: „koncert“ znějící z mušle, zurčení potůčku, šumění listů na stromech, cvrlikání ptáků, bzučení hmyzu apod.

* Léčivě působí také hra na speciální hudební nástroje (dydžeridu, tibetskou mísu, bubínky aj.), ale i váš vlastní zpěv (individuální i sborový).

Foto: Depositphotos (1)