Přejít k hlavnímu obsahu

Ženská záležitost

Bolestivá menstruace a premenstruační syndrom dokážou pořádně znepříjemnit život. Tohle trápení prožívá pravidelně až čtyřicet procent žen. Možná patříte mezi ně – nabízíme vám 12 rad, jak se bránit.

Úplnou spásu nečekejte odnikud, ale naučíte-li se na své potíže správně reagovat, můžete je podstatně snížit. A to i bez použití léků, byť někdy přece jen nezbývá nic jiného než po nich sáhnout. Nejprve však vyzkoušejte našich 12 tipů!

 1. Chce to klid a teplo. Všechny namáhavé, náročné a stresující činnosti odložte, přiložte si na břicho termofor a odpočívejte.
 2. Dostatečně pijte. Dobře vám udělá rooibos, fenyklový čaj, jablečná či hrušková šťáva. Nejlepší jsou vlažné nápoje – ani horké, ani ledové. Vynechte kávu a další kofeinové nápoje, silný černý čaj, alkohol a mléčné drinky.
 3. Nepřejídejte se. Běžnou součástí menstruačních potíží je průjem, nebo naopak zácpa, proto je lépe jídlo spíš omezit.
 4. Prospějí vám jahody, meloun, hroznové víno, chřest, řeřicha nebo petržel, neboť mají močopudné účinky.
 5. Křeče pomohou zklidnit jablka, banány, rajčata nebo broskve, protože obsahují hodně draslíku a dalších minerálů, které bolesti tlumí.
 6. Z bylinek vám uleví pupalka, kontryhel, řebříček, třezalka, šalvěj, hluchavka, máta, meduňka, heřmánek.
 7. Dodávejte tělu co nejvíc vitaminu C – zejména v citrusových plodech, které navíc zmírňují příliš silné krvácení. Dále si dopřejte vitaminy řady B, které uklidňují, srovnávají hormonální hladinu, brání zadržování vody a podporují krevní oběh. Vitamin E pak celkově zlepšuje průběh menstruace.
 8. Nedělejte v době ‚svých dnů‘ žádná převratná rozhodnutí, odložte zkoušky, pracovní pohovory i bouřlivé společenské akce a flámy dlouho do noci.
 9. Připravte si oblíbenou knížku nebo časopis, pohodový film a uklidňující hudbu a snažte se vnímat jenom to. Nevybírejte si ale nic emočně příliš náročného, vyhněte se drastickým a divoce akčním scénám.
 10. Asi polovině žen vyhovuje zalézt si během menstruace do pelíšku, ale druhé půlce zase spíš prospěje klidná a nenáročná procházka na čerstvém vzduchu.
 11. Nesnažte se své potíže překonat silou vůle – stejně se to nepovede a udělá se vám hůř.
 12. Máte-li problémy s bolestivou menstruací (dysmenoreou) pravidelně, upravte si životosprávu dlouhodobě, nikoli jen během kritických dnů. Jezte hodně ovoce a zeleniny, omezte bílý cukr, mléčné výrobky a červené maso. Můžete zkusit užívat rybí tuk nebo pupalkový olej. A věnujte se józe, pilates a nesilovým aerobním sportům.