Přejít k hlavnímu obsahu

Moderní způsoby léčby

Současná medicína dokáže téměř zázraky. Nové léky, metody i špičkové vybavení, které se k nim používají, jsou dostupné i u nás.

Biologická terapie

Tato metoda bývá nejčastěji spojována s léčením některých typů onkologických onemocnění, ale tím její možnosti nekončí. Uplatňuje se i v boji proti mnoha dalším chorobám (například lupénka, revmatismus, Crohnova nemoc a další autoimunitní onemocnění). Jde o způsob cílené léčby, která je vlastně pro každého pacienta „šitá na míru“. Léky zasahují přímo v místě, kde vzniká problém. To znamená, že stimulují imunitní systém k boji proti nemoci nebo ji (podobně jako imunitní systém) přímo potlačují. Ačkoli se medikamenty vyrábějí laboratorně, jde o podobné látky, jaké tělo za normálních okolností samo produkuje. Biologická léčba je proto velmi šetrná, nemá tolik nežádoucích účinků jako třeba klasická chemoterapie. Na druhou stranu je stále ještě velice drahá.

Ultrazvuková diagnostika

Ženy znají vyšetření pomocí ultrazvuku především z ordinace gynekologa, ale uplatňuje se i v mnoha dalších oblastech. „Obyčejné“ ultrazvuky dnes na lékařských pracovištích nahrazují moderní 3D a 4D přístroje, které mají řadu výhod. Tou hlavní je, že nejsou v zobrazení omezené pouze výškou a šířkou (jako je to u 2D), ale nabízejí také informace o prostorovém uspořádání (3D) a čase (4D). Využívají se zejména:

* v prenatální diagnostice, kde slouží ke sledování nenarozených dětí;

* v gynekologii –  pomocí takového přístroje si vás může lékař zevnitř doslova „prohlédnout“ a odhalit případné zdravotní komplikace;

* v rehabilitaci, kde mohou velice přesně doplnit (nebo dokonce zcela nahradit) klasický rentgen;

* 4D ultrazvuk se uplatňuje i v cévní diagnostice, kde je důležité sledovat například průtok krve.

Laser v akci

Současnou moderní medicínu si již nelze představit bez laserů. Používají se pro terapeutické techniky či chirurgické zákroky, jako je řezání nebo odstraňování tkáně (například mateřských znamének). Ke své práci je využívají také oftalmologové při očních operacích. Nejčastěji při odstraňování dioptrií, ale díky špičkovým laserům je dnes možné léčit i šedý zákal a další oční choroby. Skalpel nahrazuje přesný laserový paprsek řízený počítačem a kontrolovaný chirurgem. Metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel.

Protonové záření

Podle odborníků má obrovskou perspektivu v léčbě onkologických onemocnění. Protonová léčba totiž umožňuje přesné odstranění nádorů i v blízkosti životně důležitých orgánů. Má přitom minimální rizika poškození vedlejších tkání či vedlejších účinků. Terapie je nebolestivá – spočívá v sérii ozařování, na něž pacient dochází ambulantně. Je velmi vhodná i pro děti, u kterých může chemoterapie či klasické „ozařování“ představovat riziko zdravotních komplikací do budoucna. První a zatím jediné protonové centrum v naší republice již funguje na pražské Bulovce.

Foto: Depositphotos (1)