Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozpoznat stres u vašeho pejska, a co ho stresuje nejvíc? Veterináři radí vyvarovat se těmto věcem

Info ikona
stres pes

Každý páníček se svému pejskovi snaží dopřát tu nejlepší péči. Avšak někteří pejskaři svým mazlíčkům nevědomky způsobují stres a úzkost. Veterináři radí, jak u vašeho psa rozpoznat, že je ve stresu. Dále také jmenovali čtyři věci, které vašim psům způsobují úzkost.

Jak poznáte, že je pes ve stresu?

Existuje spousta symptomů, které naznačují, že váš pejsek je ve stresu. Už na první pohled může působit nervózně, lekavě, neklidně a roztěkaně. Často se nedokáže cítit komfortně ani na svých oblíbených místech (například v pelíšku). V případě, že je pes pod velkým stresem, může dojít k uvolnění svěračů a může se doma vykálet či počůrat. Někteří psi se ve stresu stávají agresivními, jiní jsou zase plaší. Mezi další fyzické projevy úzkosti u psů patří třes, zvýšené slinění, nervózní popocházení, zrychlené dýchání a snížená chuť k jídlu.

Stěhování psy mate

Pokud něco opravdu psi nemají rádi, je to stěhování. A ani se nemusíte přesouvat na novou adresu, stačí, že měníte uspořádání nábytku v domě. Podle veterinářky Mary Gardnerové to způsobuje úzkost hlavně u starších a zrakově postižených psů. Pro magazín Insider řekla: „Psi využívají svou paměť a čich k tomu, aby se v domě orientovali, obvykle si ve své hlavě vytvoří mapu prostoru. Stěhování jim může způsobit úzkost, protože nevědí, kde se věci nacházejí.“ Proto veterinářka radí, pokud to jen trochu jde, stěhovat nábytek postupně.

Jaký pán, takový pes: Co o vás vypovídá vaše oblíbené psí plemeno?

svetzeny.cz

Seznamování se s cizími lidmi ne každého psa těší

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Ne všichni psi se však nadšeně chtějí seznamovat s cizími lidmi. Některé psy to stresuje, zvláště se jedná o ty, se kterými bylo v minulosti nedobře zacházeno. Upozorňuje na to Americký klub chovatelů. Dejte svému psovi čas, aby si na cizí lidi zvykl. Nenuťte ho ke kontaktu s nimi, pakliže se drží stranou, dejte mu prostor, aby se s neznámými lidmi pomalu seznámil a získal k nim důvěru.

Přestaňte psa oblékat jako panenku

Někteří majitelé psů své mazlíčky oblékají do kostýmů a nasazují jim různé rekvizity, jen aby měli líbivou fotku, kterou pak mohou zveřejnit na sociálních sítích a sbírat liky. Dle veterinární charity PDSA, která působí ve Velké Británii, tím svého psa stresujete. PDSA upozorňuje, že nošení oblečků pro psy není přirozené a měli byste věnovat pozornost signálům, které váš pes vysílá. Pokud se olizuje, lapá po dechu a častěji zívá, můžete si být jistí, že mu obleček rozhodně není pohodlný. Existují samozřejmě i výjimky, které organizace schvaluje – například reflexní vesty pro psy. Veterinární lékařka Jessica Meekins zase nechápe, proč páníčci zbytečně stresují své psy nasazováním slunečních brýlí. „Zatímco UV záření je nejčastější příčinou šedého zákalu u lidí, u psů se šedý zákal rozvine na základě dědičnosti nebo jako vedlejší projev cukrovky. Psi nežijí tak dlouho, aby jim dlouhodobé vystavování se UV záření vyvolalo šedý zákal,“ říká pro web PetMD.

Info ikona
Obeček pes

Odloučení

Někteří psi mohou velmi těžce snášet, když je necháte delší dobu samotné doma. Trpí pak tzv. separační úzkostí. Náchylní k separační úzkosti jsou psi, u kterých byla zanedbána socializace, nebo s nimi jejich majitel v minulosti nezacházel dobře. Také se může u psa tato stresová reakce rozvinout po traumatické události (například požár v domě, loupež atp.). Pes je pak silně fixovaný na svého majitele a těžce snáší samotu. Naštěstí se s tím dá bojovat pomocí nácviku samostatnosti psa. MVDr. Luděk Kučera na svých stánkách radí, jak na to. Základem je psa naučit povely jako „zůstaň“, „místo“. Nejprve se od psa vzdalujeme postupně, například přejdeme do vedlejší místnosti. Pokud pes zůstává klidný, odměníme ho pamlskem. Posléze odcházíme z domova na krátký čas a postupně dobu odloučení prodlužujeme.

Zdá se vám v noci o zvířatech? Ktará vás varují před podlomeným zdravím a která předpovídají lásku?

svetzeny.cz

Vědci sestavili tabulku 141 nejchytřejších psů

svetzeny.cz

PES