Přejít k hlavnímu obsahu

Zasněte se nebo naplánujte dovolenou: 5 míst na světě, kde nepotkáte turisty

Za exotikou jezdí stále více lidí. Přinášíme tipy pro rok 2017 na neotřelá a bezpečná místa, která teprve na objevení čekají. Jsou vhodná pro cestovatele začátečníka, potěší ale i zkušeného harcovníka.

1. Surinam, Guyana: Tajný tip zkušených cestovatelů

Hned vedle jihoamerické Venezuely se rozkládají dvě menší, bezpečné země, které čeští cestovatelé téměř neznají – Surinam a Guyana. Zapomeňte na španělštinu ovládající jihoamerický kontinent, zde se mluví francouzsky a holandsky. „Setkali se zde Francouzi, Holanďané, indiáni, Číňané, Indové a Kreolové a vytvořili neuvěřitelný mix tváří. Doporučuji navštívit hlavní město Surinamu Paramaribo, je vystavěné ze dřeva a chrání ho UNESCO,“ říká Pavel Fellner z cestovní kanceláře SEN. V sousední Guyaně musíte vidět vodopád Kaiteur vysoký 251 metrů (viz hlavní foto) – jedná se o nejvyšší jednostupňový vodopád na světě. Hodinový let přes džungli bude patřit k tomu nejlepšímu, co jste na svých cestách zažili.

2. Barma: Země zlata a buddhismu

barma_3

Barma – to je úžasná a tajuplná země plná zlatých pagod a kontrastů. Je jiná než vše, co jste dosud viděli. Muži zde nosí sukně, pádlují nohama a ženy kouří tlusté doutníky. V srdci města se nachází jedna z nejkrásnějších památek naší planety – Bagan. Obdivovat zde můžete přes dva tisíce chrámů roztroušených na ploše přes 100 km², některé z nich jsou velké jako pařížský Notre Dam. Nejkrásnější pagodou v celé Barmě je Schwezigon v Baganu. Schwe totiž znamená zlato. Říká se, že v Barmě jsou pagody pokryté množstvím zlata, které váží víc než to v britské národní pokladně.  

3. Namibie: Afrika pro začátečníka

Himba

Savany, pouště, buš – to je Namibie na západním pobřeží jižní Afriky. Zde se coby turista nemusíte bát – je tu stabilní politický systém a vyvinuté zdravotnictví, místní jsou přátelští a příroda dechberoucí. Pavel Fellner z cestovní kanceláře SEN by turistům doporučil návštěvu dokonalého safari v národním parku Etosha, kde žije obrovské množství zvířat v různých typech prostředí – od savany po buš. Potkat zde můžete slona, nosorožce, lva i levharta.

Prazvláštně působí Pobřeží koster, kde se poušť a polopoušť potkává s mořem. Na břehu polehávají lachtani, válí se zde vraky lodí, je tu zima a tajuplný opar se vznáší nad mořem. Do něj se vlévají malé řeky, v nichž se těží naplavené říční diamanty.

sossusvlei-975133_1280

Namibie je domovem jednoho z původních afrických kmenů Himba, národa s nádhernými ženami, které si vlasy a tělo natírají směsí másla, bylinek a oranžové hlíny. Bydlí v jednoduchých chatrčích a do studní pro vodu chodí polonahé.

4. Nový Zéland: Nádherná příroda

Emerald_Lakes_New_Zealand

Domorodá kultura Maorů, adrenalinové sporty, z nichž většina vznikla na jižním ostrově, místa, kde se točil Pán prstenů, národní parky či sopečné oblasti. A samozřejmě vynikající víno Sauvignon Blanc a pečené jehněčí. Nový Zéland je prostě skvělé místo na dovolenou. Skládá se ze dvou velkých ostrovů (a dalších menších), přičemž každý z nich je trochu jiný. Na Jižním ostrově lze obdivovat ledovcová jezera Tekapo či Pukaki nebo se vydat na procházku pod nejvyšší horou Mt. Cook. Na Severní ostrov turisté jezdí kvůli Národnímu parku Tongariro, kde obdivují siluetu sopky Ngauruhoe, známé Hory Osudu z příběhu pána Prstenů.

ČTĚTE TAKÉ: Giethoorn, nejromantičtější místo na světě, které skoro nikdo nezná

V tomto regionu také žije největší komunita Maorů na Zélandu. Navštivte jedno z historických zařízení ve vesničce Te Puia a prohlédněte si jejich řezbářské umění, známý tanec haka a symbol Nového Zélandu, kterým je pták kiwi. 

5. Kuba: Zpátky do minulosti

cuba-1638594_1280

Na Kubu letos po smrti Fidela Castra prostě musíte. Podívat se, zda se začíná měnit, vyzkoušet její nádherné pláže, opojný rum, jemné doutníky – to nezklame žádného cestovatele. Při návštěvě nelze vynechat Havanu, které se přezdívá „rozpadávající se krása“. Je plná amerických veteránů a není pochyb o tom, že kdysi musela být jedním z nejkrásnějších hlavních měst na světě. Za přírodou je dobré vyrazit do okolí Vinales, kde se pěstuje nejlepší tabák na světě. Černošské Santiago tepe hudbou a tancem a pochází odtud nejkvalitnější cukrová třtina – základ rumu, kubánského tekutého zlata.