Přejít k hlavnímu obsahu

Vítejte v Old Holland! V malebném holandském městě na vodě

Vítejte v Old Holland! V malebném holandském městě na vodě

Pokud se vydáte do Amsterdamu, nemusíte obdivovat jen krásu tohoto města. Půlhodinku jízdy od nizozemské metropole objevíte další malebný svět na vodě, který stojí za to navštívit.

Old Holland je jako vystřižený z obrazů dávných holandských mistrů. Vesničky s barevnými dřevěnými domky, zelené louky s pasoucími se stády, bílé můstky, které se klenou přes vodní kanály, jimiž je celý kraj protkán, tady prostě máte neodbytný pocit, že se zastavil čas. Tato idylická krajina je skutečným srdcem Nizozemska a chcete-li ji poznat zblízka, nasedněte do člunu a projeďte se vodním světem zvaným Waterland. Navštívit byste měli alespoň městečka Monnickendam, Volendam a Edam, zajít na trh, kde se prodávají sýry (ty z Edamu jsou vyhlášené), dát si něco na zub v některé z rybích restaurací nebo jen posedět v kavárně na břehu a vnímat kouzlo okamžiku. Dáváte-li ale přednost kolu, není nic snazšího než si je půjčit a vydat se po cyklostezkách, jež křižují nejen tuto oblast. Cyklistů je v Nizozemsku určitě víc než automobilistů a kola jsou zaparkovaná úplně všude.

Snimek_obrazovky_2017-07-24_v_16.11.29

Mlýny, pláže, duny

K Nizozemsku ovšem patří také větrné mlýny – za nimi se vydejte do Zaanse Schans, kde jich stojí desítky a některé z nich jsou ještě v provozu. A určitě zavítejte také na Amsterdam Beach a do Zandvoort aan Zee, jež patří k nejstarším a nejoblíbenějším letoviskům na pobřeží Severního moře. Nádherná devítikilometrová písčitá pláž, která je místy široká až sto metrů, si v ničem nezadá s karibskými sestřičkami a jsou tu ideální podmínky pro milovníky plachtění a surfování. I v Zandvoortu si samozřejmě můžete půjčit bicykl a udělat si výlet do nedalekého národního parku Zuid-Kennemerland, který pokrývá na 3800 hektarů písečných dun. A kdybyste chtěli hlavně relaxovat, dobrým tipem je Fort Resort Beemster, což je bývalá vojenská pevnost přestavěná na hotel s wellness centrem. V Nizozemsku si prostě můžete užít fantastické léto, na které budete rádi vzpomínat.

Snimek_obrazovky_2017-07-24_v_16.13.11

Rady před cestou

Z Prahy do Amsterdamu se nejlépe dostanete letecky se společností KLM Royal Dutch Airlines (odkaz tady).

V Amsterdamu si kupte Amsterdam & Region Travel Ticket, s nímž můžete jezdit autobusem, tramvají, metrem a vlakem po Amsterdamu a okolí.

Do Zandvoort aan Zee se dostanete vlakem z amsterdamského Hlavního nádraží. Do Zaanse Schans jezdí autobus 391. Také do Edamu, Volendamu a Monnickendamu se můžete vypravit autobusem (314, 315, 316).

Více informací najdete na webových stránkách www.iamsterdam.com/area, www.vvvzandvoort.com.

Foto: Iamsterdam Mediabank/Amsterdam Marketing