Přejít k hlavnímu obsahu

Fotografka zachytila tváře Vánoc ve světě. Co se děje ve Finsku, Dánsku nebo Velké Británii

Fotografka zachytila tváře Vánoc ve světě. Co se děje ve Finsku, Dánsku nebo Velké Británii

Nikon oslovil německou fotografku Palomu Parrot, aby nafotila tváře Vánoc v jiných koutech světa. Umělkyně, pro kterou je charakteristický minimalistický grafický styl a dodržování pravidla „méně je vždycky více“, vytvořila celou sérii fotek z 5 zemí, která nese název Faces Of Christmas.

Vrchní pekař Mike Wallace z britského Shipston-on-Stour každoročně již 14 let připravuje sváteční dorty a koláče. Přípravy na Vánoce pro něj začínají již v září. Různé druhy vánočních dortů a pudingů se pečou v malých dávkách ráno, odpoledne se pak dokončují ručním zdobením a na druhý den jsou odleželé a připraveny k rozvozu. Pro Mika znamenají Vánoce především dělání radosti ostatním, hlavně ho těší, když se zákazníci každý rok vrací pro jeho vánoční dort s polevou, za který dostal ocenění.

download-8

Nejen u nás, ale i ve většině dalších zemí, kde jsou Vánoce váženou tradicí, je jejich nedílnou součástí vánoční stromek. Nejinak je tomu v Dánsku. Zdejší pěstitel vánočních stromků Anders Larsen a jeho žena pracují přes týden jako právníci v Kodani, o víkendech se pak starají o svoji farmu vánočních stromků, kterou si pořídili před dvěma lety. Pomáhá jim celá rodina a právě v tom vidí Anders skvělou příležitost pro společně strávený čas.

download

Finsko, to jsou mimo jiné sobi, které si většina světa spojuje se sáněmi Santy Clause. Upi Virkkula se o takové stádo stará ve finské Salle už téměř 20 let. Jeho Salla Reindeer Park je pro návštěvníky unikátní možností zažít trochu odlišnou tvář Vánoc, v náruči nádherné laponské přírody. Vrcholem zdejší vánoční sezóny je tradiční závod sobů, Upi vás ale klidně vypraví i na výlet za majestátní polární září.

download-10

Julie Tuner z britského Yorku již 18 let sbírá zkušenosti s výrobou klasických houpacích koníků a za tu dobu se stala mistryní svého řemesla. Vyrábí také sedla a uzdy na míru pro všechny milovníky této tradiční hračky. Objednávky na koníky jako vánoční dárky jí chodí každoročně již od března, mají o ně zájem rodiny, které si přejí věnovat nadčasový dárek. Často si také lidé nechávají restaurovat kousky ze svého dětství, které si chtějí nechat, nebo naopak darovat zase svým dětem či vnoučatům. Zajímavostí určitě je, že podle Julie chtějí někteří lidé dovnitř koníka vložit nějaké upomínkové předměty nebo fotografie, jako do časové schránky.

download-7

Osmnáctiletý Tom Count pracuje během Vánoc jako produkční asistent ve společnosti Santa Sacks, kde vytváří originální potisky na retro jutové pytle a zboží. Díky němu je na každém dárkovém pytli jméno obdarovaného, pak pytel naplní dárky, převáže mašlí a zajistí, aby doraz na místo určení právě na Štědrý den. Pro Toma je jeho práce možností šířit kouzlo Vánoc pomocí těchto krásných dárků na míru. Líbí se mu, že je součástí tradice kupování pytlů dětem, které jej pak používají rok co rok.

download-2

Třiačtyřicetiletý Daniel Aust z německého Hochdorfu je hračkářem, který už 11 let pracuje v Hračkářství Bratří Grimmů. Kombinuje svoji kreativitu a řemeslnou zručnost při ruční výrobě hraček, které jsou z přírodního dřeva. Díky tomu jeho výtvory vydrží dlouhé roky a mohou se předávat mezi generacemi. Pro Daniela je výroba hraček způsobem, jak přinášet dětem na Vánoce velkou radost, protože hraní si je důležitou součástí dětství. Líbí se mu poslouchat krásné příběhy zákazníků, kteří dětem koupili dřevěné hračky jako tahací vláček nebo kostky a mohli je pozorovat, jak si s nimi poprvé hrají.

hrackar