Přejít k hlavnímu obsahu

Otestujte se: Zatleskejte a zjistěte, jaká hemisféra vašeho mozku je dominantní

Info ikona
test

Každý člověk má dvě hemisféry mozku – levou a pravou, kdy využívá obě dvě. Tyto hemisféry díky vzájemné spolupráci společně řídí lidské tělo, avšak u každého člověka se ve většině případů projevuje jedna hemisféra o něco více. Lidé s dominantní pravou hemisférou jsou většinou více kreativní a milují umění, zatímco lidé s dominantní levou hemisférou mají více analytické a logické myšlení. Zjistěte pomocí jednoduchého testu, zda používáte více levou či pravou hemisféru.

Kvíz: Pečlivě si vyberte jedno jablko. Volba určí, zda se vám splní vaše přání!

svetzeny.cz

Info ikona
Brain

Otestujte se!

Provedení testu je velmi jednoduché. Přečtěte si vždy tučně zvýrazněný text a úkol vykonejte, aniž byste nad ním nějak hlouběji přemýšleli. Poté pokračujte v testu dál.

1. Sepněte ruce a propleťte prsty, jako byste se modlili. Poté zkontrolujte, který palec máte nahoře. Pokud je to palec levé ruky, pamatujte si, nebo si někam poznamenejte A. Pokud pravé ruky, tak B. Pokud máte palce u sebe, tak otázku přeskočte a pokračujte na další.

2. Nyní mrkněte jedním okem. Pokud jste mrkli levým, pamatujte si A. Pokud pravým, pamatujte si B.

3. Teď párkrát zatleskejte. Máte při tleskání navrchu levou ruku a pravou máte hřbetem dolů? Pak si pamatujte A. Pokud je to naopak, tak B. Pokud tleskáte tak, že máte dlaně proti sobě, otázku přeskočte a pokračujte na další.

4. Vezměte si papír a nakreslete na něj kruh. Pokud jste kruh namalovali po směru hodinových ručiček, pamatujte si A. Pokud proti směru, pamatujte si B.

5. Poté založte ruce na hrudi. Podívejte se, jak máte ruce zkřížené na sobě. Pokud máte nahoře levou a vespod pravou ruku, pamatujte si A. Pokud máte ruce naopak, pamatujte si B.

6. Postavte se a bez dalšího rozmýšlení se zatočte dokola. Pokud jste se točili za pravou rukou po směru hodinových ručiček, pamatujte si A. Pokud jste se otočili doleva proti směru hodinových ručiček, tak B.

7. Nakonec se posaďte na židli a dejte nohu přes nohu. Pokud jste přehodili levou nohu přes pravou, pamatujte si A. Pokud jste přehodili pravou nohu přes levou, tak B.

KVÍZ: Pamatujete si co je magič nebo ROH? Otestujte si své znalosti v retro testu!

svetzeny.cz

Info ikona
Brain

Výsledek

Nakonec spočítejte, kolik jste měli celkem A a kolik B. Přeskočené otázky do výsledku nijak nezapojujte. Pokud jste napočítali více áček, pak máte dominantnější pravou hemisféru. Pokud B, tak je dominantnější vaše levá hemisféra. Pokud jste napočítali stejně A i B, pak využíváte obě hemisféry přibližně stejným dílem.

Pravá hemisféra je zodpovědná za kreativní myšlení, umělecké nadání či intuitivní jednání. Tuto hemisféru mají dominantní většinou malíři, hudebníci, spisovatelé či jiní umělci. Lidé s dominantní pravou hemisférou jsou většinou šikovní na kreslení a velmi dobře se učí cizí jazyky. Většinou také hrají na alespoň jeden hudební nástroj a dokážou velmi dobře rozlišit různé barevné odstíny.

Levá hemisféra zase podporuje logické a analytické myšlení. Dominantní levou hemisféru mívají většinou vědci, matematici nebo třeba programátoři. Lidé s dominantní levou hemisférou bývají nadaní na matematiku či fyziku a baví je různé rébusy či hlavolamy.

Zdroj článku