Přejít k hlavnímu obsahu

Pilíře, které dělají naše děti silnějšími: Musejí se cítit milovány a potřebují nezávilost

Info ikona
rodina

Klimatické změny, korona, válka: To zatěžuje nás všechny, ale děti zvláště. Zde je to, co mohou rodiče udělat, aby podpořili své děti.

Ti nejmenší to v poslední době nemají lehké. Vyrůstat v pandemii, zatímco v Evropě zuří válka a budoucnost dalších generací je nejistá kvůli změně klimatu, to vše je stresující, pokud chcete být jen dítětem a nemyslet na nic. Podle studie Copsy Univerzity v Hamburku se během pandemie rozvinula duševní porucha téměř u každého třetího dítěte - dříve bylo zasaženo každé desáté. O to důležitější je proto dávat dětem věci, které je podporují a dělají je silnými pro život. 

1. Láska

Aby byly děti silné po celý život, je velmi důležitá jedna věc: aby byly děti milovány. A nejen to! Především to musí cítit od rodičů. Vytvářejte společné zážitky, jako je společná večeře, hraní her nebo chození do přírody – to spojuje.

2. Volnost

I když bychom rádi chránili naše děti před všemi hrozbami světa, je důležité, aby i ti nejmladší z nás měli příležitost se ukázat. Jen tak mohou růst. Takže klidně věřte svým dětem. Budete překvapeni, jak mohou být nezávislí.

3. Pozornost

To, že nejsou dospělí, neznamená, že si dětské hlasy nezaslouží, aby byly slyšet. Je tedy důležité, i když jsou věci hektické, věnovat čas pozornému naslouchání, když mají děti co říct.

4. Uznání

Úspěch a uznání potřebují i ​​ti nejmladší z nás. Proto je také důležité děti chválit, když se jim něco povedlo, a ocenit jejich úspěchy. Ale pozor: Chvalte jen tehdy, když je opravdu co chválit. Při použití přehnaným způsobem chvála spíše škodí.

5. Důvěra

Aby děti cítily, že se mohou rodičům kdykoliv svěřit, je důležité tuto důvěru posilovat již od útlého věku. Jak? Tím, že budete brát city svých dětí vážně. Na druhou stranu byste měli ze svého slovníku odstranit fráze jako „Nebuď hloupý“ atd.

6. Pravidelnost

Zvláště v této nejisté době děti touží po jisté pravidelnosti. Aby to děti pocítily, potřebují hranice a pravidla, i když si to ne vždy připouštějí. Takže až budete příště pochybovat o tom, že jste přísní, pokud jde o čas jít spát nebo dodržovat práci na domácích úkolech, buďte v klidu. Takové hranice dávají vašim dětem stabilitu a bezpečí.

Zdroj: The Sun, InStyle, Freundin