Přejít k hlavnímu obsahu

Kouzlo jiskření 4

Ohledně zamilování se traduje řada omylů, neboť si ho lidé často pletou s láskou. Budete-li vědět, které to jsou, nepodlehnete jim. Seznámíme vás se sedmi nejrozšířenějšími.

1. Já se snad nikdy nezamiluju

To je nesmysl. Prakticky každý se poprvé zamiluje už jako předškolák. Než se vůbec dočkáme věku, kdy by se dalo uvažovat o dalších vývojových stupních, máme za sebou zamilování do vrstevníků, učitelů, hvězdiček šoubyznysu apod. Je-li řeč o té další, „zajímavější“ vývojové fázi, tak ani tam nehrozí, že profrčíte životem bez zamilování. Jiná věc je, že to nemusí být obapolné – ale o to při zamilování vůbec nejde, to se živí samo sebou.

2. Do mě se nikdo nezamiluje

To je také prakticky vyloučeno. Spíš si nedokážete všimnout, že se do vás někdo zamiloval. A také tento problém nezaměňujte s tím, že se do vás možná zamiluje někdo úplně jiný, než o koho stojíte, zatímco ten vyvolený se nechytá. To možné je, ale váš optimistický přístup k životu by to nemělo kalit.

3. Opravdu zamilovat se lze jen jednou

Kdepak, i takzvané velké lásky jsou pro každého průměrně dlouho žijícího člověka připraveny ve více vydáních. Je samozřejmě možné, byť je to spíše vzácností, že člověk prožije jen jeden opravdu „velký“ partnerský vztah. Ale zamilovat se lze při troše dobré vůle aspoň malinko každou chvíli.

4. Zamilovanost lze udržet celý život

To rozhodně nelze. Obligátní dva tři roky, které se uvádějí jako maximální doba, po niž lze mluvit o zamilování, vycházejí z pozměněných hladin hormonů, což je fyziologická reakce způsobená zamilováním. Samozřejmě můžete pěstovat večeře při svíčkách a snídaně do postele, květiny a vyznání, ale zamilovanost tomu neříkejte. To jsou jen možnosti, jak pěstovat vztah.

5. Bez zamilovanosti není láska

Je nemálo vztahů, které vzniknou na čistě rozumovém základě. Počínaje inzeráty a konče racionální dohodou dvou osaměle žijících lidí, že ve dvou by to bylo všechno snazší a levnější. Některá z těchto partnerství se sice skutečně nad praktickou rovinu nikdy nepovznesou, ale mnohá ano – v řadě případů se láska dostaví dodatečně, úplně bez původního zamilování.

6. Lze být zamilovaný do několika lidí najednou

Ne, to nelze. Ale určitě je možné několik partnerů či partnerek zároveň milovat – tedy nejen pokud jde o sex, opravdu je mít rád se vším všudy. Kromě toho se stává, že k někomu cítíte lásku a zároveň se chvilkově zamilujete do jiného. Zamilovanost jako taková je však vždy dokonale „věrná“ (na rozdíl od lásky), to je též dáno hormonálně.

7. Kdo má moc práce, nestíhá se zamilovat

Kdo má moc práce, nestíhá spoustu důležitých věcí, ale v zamilování mu to nebrání. Na to totiž vůbec nepotřebujete mít čas (ten je nutný k pěstování lásky a vztahů). I ten nejvytíženější workoholik zaregistruje atraktivního tvora opačného pohlaví, jeho hormony udělají „jupí“ a zamilovanost je tu. Možná jen na chviličku, ale to se taky počítá…

Foto: Depositphotos (1)