Přejít k hlavnímu obsahu

Naučte se meditovat podle jednoduchého návodu: Snížíte svůj stres, zlepšíte soustředění a poznáte lépe své emoce

Info ikona
Meditace

Meditace přináší z dlouhodobého hlediska do života mnoho výhod. Pomáhá totiž výrazně snižovat stres, poznávat příčinu vašich starostí a bolestí, zlepšuje soustředění a také vám umožní lépe pracovat s vlastními emocemi. S meditací přitom může začít opravdu každý. Zkuste tento jednoduchý návod, díky kterému zvládnete meditovat i vy.

Emoční stres ovlivňuje nejen naši mysl, ale i tělo. Bolestivá záda jsou toho jasným důkazem

svetzeny.cz

Meditace a její výhody

Během meditace se naučíte, jak věnovat pozornost dechu a kontrolovat své myšlenky, které se vás snaží od pozorování dechu vzdálit. To vám do budoucna pomůže lépe se soustředit, tříbit si myšlenky a také si díky tomu posílíte všímavost. Ačkoliv není meditace všelékem, pomůže vám poskytnout prostor ve vašem životě, pochopit vaše bolesti a také se díky ní zbavíte velké části stresu. Přitom vám k meditaci stačí jen pár minut denně na klidném místě a vaše trpělivost.

Dějí se vám špatné věci stále dokola? Zjistěte, zda není příčinou karmický dluh z minulého života

svetzeny.cz

Info ikona
Meditace

Jak meditovat

  • Najděte si místo k sezení, které vám bude připadat klidné a tiché. Můžete si kleknout či sednout na podložku na zemi, nebo se třeba posadit na židli, ujistěte se však, že jste ve stabilní pozici, ve které chvíli vydržíte, a je vám příjemná.
  • Stanovte si časový limit. Pokud s meditací začínáte, může vám stačit k meditaci i pět nebo deset minut. Nastavte si časovač a začněte s meditací.
  • Vnímejte svůj dech. Sledujte, jak vzduch přichází a odchází z vašeho těla. Pokud se vaše mysl zatoulá k jiným myšlenkám, jednoduše se vraťte zpět k vnímání svého dechu. Někomu pomáhá mít při meditaci zavřené oči. Během meditace neodbíhejte k myšlenkám, ve kterých soudíte sami sebe, nebo ve kterých jste ztraceni. Stále se vracejte ke svému dechu a buďte k sobě laskaví.
  • Až budete cítit, že jste připraveni, jemně zvedněte hlavu a otevřete oči, pokud je máte zavřené. Udělejte si chvilku a všimněte si všech zvuků v okolí. Všímejte si toho, jak se vaše tělo cítí právě v tuto chvíli. Všímejte si svých myšlenek a emocí.
Info ikona
Meditace

Jak často meditovat

Meditace je zároveň snadná a zároveň velmi náročná. Základem úspěchu v meditaci je zavázat se, že budete meditovat opravdu každý den, i kdyby mělo jít jen o pět minut vašeho času. Dokonce bylo v jednom nedávném výzkumu od neurologa Amishi Jha zjištěno, že už 12 minut meditace po dobu 5 dnů v týdnu může ochránit a posílit vaši pozornost a soustředění.

Zaneprázdněná mysl

Meditace vám zázračně nevyčistí hlavu od nekonečného toku myšlenek, pouze vám umožní ho usměrnit a kontrolovat. Všímejte si při prvních pokusech o meditaci, jak dlouho trvalo, než vaše mysl odběhla od pozorování dechu k jiným myšlenkám, aniž byste to chtěli. Myšlenky totiž fungují na jakémsi autopilotovi, když je necháte chodit sem a tam. Mnohdy pak vaše mysl vytváří a prožívá malé příběhy, o které jste ani nestáli. Díky meditaci se naučíte převzít řízení od autopilota a své myšlenky budete ovládat. Díky tomu se budete soustředit jen na to, na co opravdu chcete. Zkusit můžete i řízené meditace, například pomocí různých aplikací na mobilní telefon.

Původ vody ovlivňuje náš organismus víc, než si myslíte. Revitalizace vody je zásadní pro vaše zdraví

svetzeny.cz

Zdroje: Mindful, Insider