Přejít k hlavnímu obsahu

Lze být šťastná i bez peněz?

Kdo by si nepřál nemuset sledovat cenovky v obchodě, žít v přepychovém domě a moci utratit tisíce s kamarádkou při impulzivním nákupu. Je to opravdu ideální stav, při kterém se člověk cítí šťastný?

Když si vaše kamarádka bude stěžovat, jak jí manžel nosí květiny jen jednou za rok na narozeniny, a to mu to ještě musejí připomenout jejich děti, možná ji uchlácholíte sdělením: „Pořád lepší, než aby nosil dárky ob týden a třeba tě podváděl.“ Když se nad tím zamyslíte, je to model, který přeneseně funguje ve všech oblastech života. Někde přebývá, někde chybí. Důkazem je dennodenní život kolem nás. Proč muži podvádějí slavné a úchvatné herečky? Proč špičkoví manažeři berou antidepresiva? Jak to, že všichni bohatí nejsou také vysmátí a happy? Odpověď je jednoduchá. Štěstí člověk za peníze nekoupí.

Všichni vaši blízcí

Ať už jde o vaše rodinné členy, přátele, či o partnery a děti – ti všichni jsou mnohem víc než sebevětší balík na kontě. Pochybujete o tom někdy? Představte si tedy, že tu nejsou. Lusknutím prstu je v duchu vyměňte za neomezené možnosti, které vám dá miliardová výhra v loterii. Jedete na exotickou dovolenou na Maledivy. Sama. Po příjezdu si kupujete luxusní nemovitost a i ta sebemenší varianta má o jeden pokoj více, než jste schopná využít. Jdete na letecký kurz a po návratu o tom nemáte komu povědět.

Snimek_obrazovky_2016-07-25_v_14.01.47

Není to jen náhoda

Nemusíte být zrovna fatalisté, abyste věděli, že všechno si člověk (ani se zlatou kreditkou) prostě nezařídí. Ať už je to volné parkovací místo před domem, kde máte schůzku, nebo třeba dobré počasí, když si vyrazíte na výlet. Štěstí se prolíná celým naším životem a souvisí nejen se zdravím, vztahy, ale někdy i s těmi penězi. Můžete mu jít naproti, ale ve výsledku bonus v podobě zlaté mušky buď přijde, nebo ne (úplatky se v tomto směru nepřijímají). A jestli má přijít štěstí jen jednou jedinkrát, zpravidla z finančních operací nepramení. Vyplýtvali byste si je na mnohem důležitější životní události.

Skládačka života

Život každého z vás je tvořen celou sérií drobných motivů, které jej dělají takovým, jaký je, aby vás mohl bavit, abyste ho mohli milovat. Ať už jsou to vaše děti, trénink psích sportů s vaším chlupáčem, opečovávání zahrady nebo kurzy korálkování. Každý nákup laskominy, na kterou se těšíte, shledání s přáteli nad svařákem, večerní běhání v nedalekém parku tvoří dílky puzzle vašeho šťastného života. To všechno je tak krásné, protože se na to můžete těšit. Z toho všeho máte radost, protože to není denní chleba, protože je to malá oslava hodiny, dne či týdne. Život je takový, jaký si jej vybudujete, a dostatek financí jednoduše není přímá a jediná cesta k tomu, aby byl bezproblémový a mohli jste si s úlevou říct: „Jsem šťastná/ý a vím to.“

Článek byl zveřejněn v časopise Svět ženy 1/2016.

I když zrovna nemáte plné prasátko, můžete si udělat radost některým z módních kousků ve slevě. Našli jsme pro vás tričko, sukni a náhrdelník za pár korun.