Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh čtenářky: “Mám, ze života peklo. Zničila mi ho tchyně,” svěřila se Aneta. Psycholožka radí, co s tím

Aneta měla s tchyní žít pod jednou střechou původně rok, aby s manželem našetřili peníze na vlastní bydlení. Už je to sedm let, tchyně jí dělá ze života peklo, dělá si z ní služku a uklízečku. Snaha přimět manžela odstěhovat se vychází vniveč, tomu se od maminky pryč nechce. Aneta už je zoufalá a uvažuje o rozvodu. Jakou radu pro ní má speciální pedagožka a terapeutka Mgr. Charlotte Benátská?

Dobrý den,

jsem už zoufalá a nevím, co dělat. Mám před sebou rozvodové papíry a stačí je už jen poslat. S manželem jsme spolu 10 let, máme dvě dcery a tchyni. Po svatbě jsme se k ní nastěhovali údajně jen na rok, než si našetříme základ na hypotéku. A jsme tady už sedm let. A tchyně je hotová furie.

Nevnímá soukromí, jsme přece v jejím domě, když se sprchuji, bez obalu mi vleze do koupelny a pozoruje mě. U společného oběda, který mimochodem vařím já, podle jejího jídelníčku, podotkne, že bych si tři knedlíky dávat neměla a významně na mě pohlédne. Platíme takřka vše, vozíme jí nákupy, než jsem si udělala řidičák, tahala jsem z města těžké tašky, protože madam potřebovala minerálky ve skle, ne plastu.

Nejhorší je, že manžel je k mým nářkům hluchý. Řekne mi, že je to jeho matka, tak by mě snad nezabilo trochu jí pomoct. Jenže to není moje matka! Když jsem mu vyhrožovala rozvodem, postěžoval si matince, která se mě povýšeně zeptala, kam bych asi tak šla? Nemám daleko k nervovému zhroucení a rozvod vidím jako jediné východisko. Poradíte, jak z toho ven?

Děkuji Aneta.

Ivana (52 let): Tchyně (75 let) si ze mě dělá služku a kuchařku v jednom, manžel nezasáhne

Ivana byla se svým životem spokojená. Když si však před půlrokem její tchyně zlomila při pádu ruku, byla odkázána na cizí pomoc, její život se změnil. Tchyně si na pomoc zvykla a vyžaduje ji i nyní.
svetzeny.cz

Dobrý den, Aneto,

rozvod je vždy krajním řešením a s ohledem na děti byste měli s mužem probrat reálné možnosti, jak situaci řešit. Dost možná by nastolil další napětí a dětem chaos kvůli neustálému přesouvání se. Rozumím tomu, že jste zoufalá, nemáte soukromí a nemůžete vést domácnost a v podstatě ani žít podle svého. Otázkou je, proč jste vlastně v tomto domě tak dlouho, zda jsou překážkou finanční limity, anebo zda už přestěhování reálné je, nicméně manžel se z nějakého důvodu nechce pohnout. Má tam pomyslnou „jistotu?“ Je matce něčím zavázán? Má z matky strach?

S povahou tchyně nic nezmůžete, jste v jejím teritoriu, chová se tak, jak umí a chce. S čím něco zmůžete, je váš vlastní postoj k situaci. Přestaňte být obětí - posluhovačkou a kuchařkou, pokud to není ze zdravotních či jiných důvodů nutné. Mluvte s mužem o tom, že je nejvyšší čas na změnu, nevyhrožujte, spíš motivujte v tom smyslu, že to spolu jinde zvládnete, budete mít více času na sebe, a celá rodina bude v klidu. Manžel může za svou matkou dojíždět a pomáhat jí, v tom mu nebraňte, vytvořte si ale svůj domov, oázu klidu a bezpečí.

Často je to pouze v tom, že člověk potřebuje překonat nejistotu, obavy, domněnky, pak pomůže rozhovor s někým nezaujatým, kdo má nad situací nadhled a pomůže druhému jeho obavy rozptýlit a dovést ho k vlastním rozhodnutí.

 

Mgr. Charlotte Benátská

Speciální pedagožka a terapeutka zaměřená na zlepšení dialogu v partnerském vztahu a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se párové terapii, individuálnímu koučinku dospělých a mladistvých, kteří potřebují odvahu ke změnám ve svém životě. www.vztahy-komunikace.cz 

Zdroj článku