Přejít k hlavnímu obsahu

Přestaňte se omlouvat! 5 věcí, za které si nemusíte sypat popel na hlavu

Stále se za něco omlouváte? Je dobře, že si umíte přiznat chybu, ale s omlouváním to nepřehánějte. Nikdo není dokonalý a některé nedostatky nás zlidšťují. Za které věci se nemusíte stydět a už vůbec ne se za ně ospravedlňovat?

I když kolem sebe stále slyšíme, že chybovat je lidské, tak stejně se snažíme být perfektní a omylům se vyvarovat. Jenže na nedostatky máte právo a nikdo by vás za ně neměl soudit. Přestaňte se tak nesmyslně omlouvat a vybudujte si zdravé sebevědomí! 

Už jste vypadala líp

Po ránu na sebe hodíte, co vám právě přijde pod ruku, a nenalíčená spěcháte do pekařství za rohem. Jako naschvál potkáte známou v elegantním kostýmku. Nejraději byste se hanbou propadla a začnete se omlouvat. „Prosím tě, vůbec se na mě nedívej, vypadám nemožně. Stop! Najděte jiné téma ke zdvořilostní konverzaci. Nikdo od vás nečeká, že budete za všech okolností dokonalá od hlavy až k patě. Vždyť jdete jen pro rohlíky, nikoliv na schůzku s módní policií. 

Miláčku, dneska ne

Běžná situace v každé ložnici: on chce, vy ne. Máte za sebou náročný den, jste ve stresu, necítíte se dobře, důvodů, proč na milostné hrátky nemáte ani pomyšlení, může být mnoho. Rozhodně se kvůli tomu nemusíte cítit provinile. Můžete říct, je mi líto, dneska se mnou nic nebude, ale ve stabilním vztahu není třeba zbytečných slov. Důvody příliš nerozvádějte, protože hranice mezi omluvami a výmluvami je tenká.

Úspěch versus kompliment

Kolegyně vám pochválí nový model halenky, kterou jste si sama ušila, příště vyjádří slova obdivu, protože jste se dokázala suverénně vypořádat s pracovním úkolem. Jenže vy pokaždé jen rozpačitě mávnete rukou se slovy, že to přece nic není, to dokáže každý, a za svoje dovednosti se div nezačnete omlouvat. Zapomeňte na přehnanou skromnost a rozpaky. Řekněte raději, že vás to těší, a za slova uznání a chvály poděkujte. 

Pár kil navíc

Vdávala jste se štíhlá jako proutek, jenže mateřství nebo špatný životní styl nechaly stopy na vaší postavě? Stydíte se sama před sebou, snažíte se zhubnout, ale bez velkých výsledků a při pohledu do zrcadla ztrácíte sebevědomí. Občas se neudržíte a partnerovi dáte najevo, že se za svoji postavu stydíte, a omlouváte se za špíčky navíc. Nedělejte to, vaše tělo není jeho majetek. A zbytečně tak strháváte pozornost na své nedostatky, které vnímáte určitě mnohem intenzivněji než váš partner. 

Nepořádek v bytě

Z koše přetéká nevyžehlené prádlo a ani podlaha právě nezáří čistotou. Na úklid vám v posledních dnech nezbývá čas ani energie. A co když zazvoní nečekaná návštěva? Berete to jako průšvih a s otevřením dveří spustíte vodopád omluv? Dříve než to uděláte, si uvědomte, že vaši přátelé určitě nejsou žádní úklidoví maniaci a že vás mají rádi pro jiné kvality než pro posedlost pořádkem a čistotou. Pomozte si humorem. Přivítejte hosty s úsměvem a s konstatováním, že úklidová četa jde právě včas.

"Žijte podle svého," radí psycholožka

Pokud sebedůvěru – tedy víru v sebe, ve své schopnosti, lidské kvality a především ve své svědomí – do vás nevložili rodiče, nezbývá, než se ji „doučit“. "Přestaňte se za svou existenci a své jednání dopředu i dozadu ospravedlňovat. Jste dobrý člověk. Jste tu správně! Máte právo prožít život podle vlastních představ a jednat jen a jen podle svých rozhodnutí," radí psycholožka Zdena Sládečková. Za svá rozhodnutí se tedy neomlouvejte! Je to váš život! 

Kdy říct „Je mi líto“

Jsou situace, kdy je naopak omluva nezbytná. Přiznáním své chyby můžete napravit, co jste prořízlou pusou či nevhodným chováním napáchala, a ukážete, že svého jednání litujete.

1. Hloupá poznámka

Neudržíte se a pronesete jízlivou větu? Zpátky ji nevezmete a může vás připravit o přátelství. Upřímnou omluvu neodkládejte. Uleví se oběma stranám.

2. Zapomněla jste

Nesplnila jste, co jste slíbila, nepřišla jste na schůzku, zkrátka vám něco úplně vypadlo z hlavy, a někomu jste tak způsobila nepříjemnosti? Dejte najevo, že vás to mrzí, a snažte se vše bezodkladně napravit.

3.Ublížila jste

Když někomu šlápnete na nohu, omluvíte se automaticky, když někomu šlapete po štěstí, říct pardon nestačí. Čím větší trápení člověk někomu způsobí, tím těžší je přijít s omluvou. Ale bez ní to nejde.