Přejít k hlavnímu obsahu

Rockový střelec

Už téměř dvacet let je Kurt Cobain po smrti. Žil rychle a zemřel mladý. Příliš mladý. Přesto zůstává rockovou hvězdou a idolem současných fanynek.

Kurt byl problematické dítě. Trpěl silnou hyperaktivitou, kterou rodiče nebyli schopni zvládat, takže přišla na řadu medicínská terapie – kontroverzní lék Ritalin, který však kromě přílivu dopaminu do mozku způsobuje i silné bolesti hlavy a břicha, sucho v ústech a také nechutenství. Kromě toho Kurta trápila i bipolární afektivní porucha, jež se projevuje extrémními výkyvy nálad (a často přispívá k sebevraždě). Když mu bylo devět, jeho rodiče se rozvedli. Brzy si oba našli nové partnery, takže Kurt neustále pendloval mezi jedním a druhým, aniž by měl možnost se kdekoli doopravdy usadit. Vinu za celou situaci přisuzoval otci, kterého nenáviděl.

Únik z reality nacházel v hudbě. Byl vášnivým fanouškem rockových kapel Beatles, Black Sabath nebo Aerosmith. Poté, co ho přátelé seznámili i s rebelským punkem, začal uvažovat o vlastní kapele. V roce 1985 založil formaci nazvanou Fecal Matter (Fekální materiál), jež se však rozpadla se ještě před vydáním prvního alba. V roce 1987 se společně s kamarádem Kristem Novoselicem pustil do nového projektu, který nazvali Nirvana. O dva roky později vydali své první album Bleach, které se příliš neujalo. Dnes je ovšem považováno za první desku hudebního žánru grunge.

JE LEPŠÍ SHOŘET NEŽ VYHASNOUT

Raketový úspěch kapely se dostavil až v roce 1991 s druhým albem nazvaným Nevermind. To, co rodičům připadalo jako ztělesnění deprese a agresivity, si tehdejší teenageři oblíbili pro neotřelý způsob, jak ze sebe vykřičet všechny své černé pocity. Z Kurta Cobaina se stal rázem prorok celé generace, což s sebou přinášelo i značný zájem ženského publika. Definitivně však mohla uspět jen jedna žena. Stala se jí muzikantka Courtney Love, zpěvačka tehdy populární skupiny Hole, jejíž hudbu si Kurt vyposlechl už v roce 1990 v jednom z portlandských klubů. Svatba se konala na Havaji v roce 1992. Zvlášť po narození dcery Frances Bean to vypadalo, že jsou Kurt s Courtney nejšťastnějším párem na světě. Zdání však asi klamalo. Při evropském turné Nirvany v roce 1993 totiž došlo k nečekané události. Během návštěvy v Římě, po němž měla následovat Praha, byl Cobain nalezen v kómatu po předávkování kombinací rohypnolu a šampaňského a musel strávit několik dní v italské nemocnici. Courtney později přiznala médiím, že se jí tehdy přiznal k pokusu o sebevraždu. Na druhou stranu byli lidé, kteří tvrdili něco jiného. Dokonce Courtney obvinili, že to ona se manžela pokusila zabít.

O rok později, 8. dubna 1994, byl Kurt Cobain nalezen mrtvý ve svém seattleském sídle. S průstřelem hlavy a s brokovnicí v ruce. Při pitvě byla potvrzena i přítomnost velké dávky heroinu v krvi. Ta by ho zabila i bez výstřelu. Rodině i fanouškům Kurt zanechal dopis na rozloučenou. Omluvil se za to, co udělal, a připsal svůj oblíbený citát z písně Neila Younga: „Je lepší shořet než vyhasnout.“

Foto: http://www.facebook.com/kurt.cobain01?ref=ts&fref=ts (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček