Přejít k hlavnímu obsahu

Princ ve stínu bratra

Dříve bývala Jeho Výsost považována tak trochu za enfant terrible britské královské rodiny. V poslední době se zdá, že čerstvý třicátník jde snad do sebe a spíš než baru se věnuje bohulibějším činnostem.

Už první měsíce a roky života malého princátka provázel skandál (a nebyl pro něj zdaleka poslední).

Nápadná podoba malého zrzavého klučíka s Jamesem Hewittem, bývalým milencem Harryho matky, neunikla ani samotné královně. Donutila prý Lady Di podstoupit test otcovství, který snad rozptýlil pochybnosti britského dvora a hlavně prince Charlese.

Prince-William-With-Mother-Princess-Diana-And-Prince-Harry-1200x7921

Hříchy mládí

Harryho pozice v královské rodině však nikdy nebyla jednoznačně kladná, na rozdíl od jeho bratra Williama. Vždycky byl ten druhý, rošťáček, který víří poklidné vody monarchie a svým nezvedeným chováním přidělává babičce Alžbětě pár vrásek na čele.

Harryho dospívání bylo poněkud divočejší a rozhodně nemohl být vzorem pro své oddané poddané. Už jako nezletilý se nevyhýbal alkoholu a přiznal se, že kouřil marihuanu. Z klubů se vracíval až za svítání a občas se přitom dostal do křížku s fotografy. Největší rozruch způsobil v roce 2005, kdy na maškarní večírek přišel v nacistické uniformě. Prestižní deník The Times ho následně označil za ,,idiota s nejhorším vkusem v zemi“. Pohoršena byla veřejnost i politici a skandál se musel rychle vyžehlit. ,,Je mi líto, pokud jsem někoho urazil. Špatně jsem si vybral kostým a moc se za to omlouvám,“ kál se Harry, a Charles ho poslal povinně si prohlédnout koncentrační tábor v Osvětimi.

Statečně v boji

Královský dvůr se rozhodl, že nenechá nic náhodě, a usilovně se pustil do tvorby obrazu ,,lepšího“ prince. A tak Harry začal studovat na vojenské akademii v Sandhurstu, po jejímž absolvování se chtěl jako správný voják zúčastnit skutečného válečného konfliktu, ale jeho žádost o účast na operaci v Iráku byla zamítnuta. Nakonec se dostal do Afghánistánu, do nebezpečné provincie Holmane, a i když jeho nasazení armáda tajila, neuniklo australským reportérům. Zveřejnění informace učinilo z prince snadný terč pro nepřítele, musel být proto urychleně stažen. Přesto v očích veřejnosti jeho kredit stoupl. Stal se prvním členem královské rodiny vyslaným po 25 letech na bojiště. A lidé si řekli: ten chlapec není ulejvák a nechybí mu odvaha. Do Afghánistánu se ještě jednou vrátil a kariéra špičkového bojového pilota vrtulníku mu přidávala na respektu. Harry, v armádě známý jako kapitán Henry Wales, přiznal, že i zabíjel afghánské povstalce. ,,Když musíme, tak střílíme – vezmeme život, abychom jiný zachránili… Pokud se někdo snaží udělat našim chlapcům něco zlého, tak ho vyřadíme ze hry,“ vysvětloval.

harry1

Bouřlivákovo polepšení nešlo přehlédnout ani po návratu z bojů. Nejprve sklidil uznání za seriózní zastoupení babičky, královny Alžběty II., při závěrečném ceremoniálu na olympiádě v Londýně. Zabodoval též při cestě na Bahamy, do Brazílie a na Jamajku. ,,Obraz rozesmátého prince, jak běží stovku s jamajskou sprinterskou legendou Usainem Boltem – co víc by si tisková služba paláce mohla přát,“ podotkl list The Guardian. Díky tomu pak bylo v Británii smířlivěji přijato i Harryho ojedinělé extempore, kdy se nechal vyfotit v rouše Adamově při večírku v hotelu MGM v Las Vegas. Harry dál dokazuje, že Afghánistán nebyla jen jedna vynucená epizoda v jeho životě. Vloni se zúčastnil expedice na jižní pól se skupinou válečných invalidů. Charitativní akce v extrémních měla upozornit na nelehký úděl vysloužilých vojáků a získat finanční prostředky na rehabilitaci zraněných a na sociální programy pro veterány. Vojenským vysloužilcům se snaží pomáhat i nadále. Nedávno pro ně připravil hry nazvané Nepokoření. Tři stovky mužů a žen, kteří se účastnili bojů v Afghánistánu, soutěžili v osmi disciplínách – atletice, plavání, veslování, cyklistice, lukostřelbě, ragby, volejbalu a basketbalu na vozíčcích. ,,Na vlastní kůži jsem zažil, jak pozitivní může být vliv sportu na život a zlepšení zdravotního stavu lidí, jež nějakým způsobem poznamenala válka,“ zdůrazňuje princ Harry.

Nobody's perfect?

Drobná šmouha na napravené Harryho pověsti se nedávno přece jen objevila. Místo očekávaných zásnub s Cressidou Bonasovou přišel rozchod. Pár byl spolu od roku 2012 a v Británii se dokonce vypisovaly sázky, kdy bude druhá královská svatba. Čtyřiadvacetiletá Cressida se ale prý na vdávání ještě necítí a raději by se věnovala kariéře tanečnice. Kdopak asi nakonec zkrotí srdce nejžádanějšího svobodného muže planety?