Přejít k hlavnímu obsahu

Mezinárodní den bez podprsenky

Info ikona
Mezinárodní den bez podprsenky

Současné mladé ženy jsou stále častěji nakloněny trendu nenosit podprsenku. Odhodit vrchní díl spodního prádla mohou i ku příležitosti Mezinárodního dne bez podprsenky, který se slaví 13. října. Věděli jste, že průměrná žena vystřídá během života podprsenky 6 různých velikostí nebo že v Indii si ještě kolem roku 1920 nesměly ženy z nižších kast zakrývat prsa, jinak musely platit speciální daň?

Na 13. října připadá Mezinárodní den bez podprsenky. Ten se zrodil v roce 2011 jako součást kampaně pro prevenci rakoviny prsu. Právě říjen je totiž již od roku 1985 měsícem boje proti tomuto druhu nádorových onemocnění. Ženy jsou během takzvaného „No Bra Day“, dne bez podprsenky, vyzývány, aby nejen odhodily horní díl spodního prádla, ale především se naučily samovyšetření prsou či si zašly na mamograf.

"No Bra Day"

Omezit či zcela eliminovat nošení podprsenky je dnes poměrně silným trendem. Jakkoliv bývá „braless“ proud spojován hlavně s „eko“ a „bio“ ženami a jejich návratem k přirozenosti, o prospěšnosti alespoň občasného nenošení podprsenky se dnes shoduje řada odborníků. „Spíš než sama podprsenka bývá problémem to, že většina žen nosí prádlo špatné velikosti – podle zahraničních průzkumů až 70 procent dam nosí podprsenku příliš malou a 10 procent příliš velkou. Špatná velikost pak může přispívat k vadnému držení těla, bolestem krční páteře i zad. Na druhou stranu, vhodně zvolená a správně nošená podprsenka umí u žen s většími ňadry naopak bolesti zad zmírnit,“ uvádí Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky včetně erotického prádla.

8 zajímavostí o podprsenkách

Ať už mají dámy k podprsence jakýkoliv vztah, nelze opomenout, jak výrazně tento malý kousek oděvu změnil svět módy i životy samotných žen. Pojďte se s námi podívat na několik zajímavostí, které jste o podprsenkách možná vůbec nevěděli.

1. Podprsenka a rouška v jednom

Před několika lety vzbudila poprask podprsenka zvaná Emergency bra, jejíž košíčky byly vyrobené tak, aby se v případě potřeby daly použít jako rouška. Její tvůrkyně za ni v roce 2009 dokonce dostala satirickou Ig Nobelovu cenu. Dnes v době koronaviru by se na ni možná veřejnost dívala jinak.

2. Rovná chlapecká silueta jako ideál

Zatímco dnes je jedním z nejpoužívanějších typů podprsenky ta s push-up efektem, která má pomoci vytvořit bujný dekolt, například ve 20. letech 20. století, kdy se podprsenky začaly poprvé posazovat, bylo v módě především prádlo, které ňadra stlačilo a vytvořilo rovnou, chlapeckou siluetu.

3. Šest velikostí za život

Průměrná žena vystřídá během svého života šest velikostí podprsenky.

4. Slavná značka prádla původně pro muže 

Jedna z nejslavnějších značek spodního prádla Victoria’s Secret byla původně založena nikoliv s ohledem na ženy, ale na muže. „V roce 1977, kdy byl otevřen první obchod značky, totiž nebylo obvyklé, aby prádlo kupovali svým ženám muži, třeba jako sexy dárek. Když se o to pokoušel zakladatel značky Roy Raymond, bylo na něj pohlíženo jako na devianta. Proto se rozhodl založit svůj vlastní obchod se spodním prádlem, kde bude takový nákup mužům volně umožněn,“ vypráví Adam Durčák.

Věrnost podle znamení

svetzeny.cz

5. Podprsenky původem z Řecka 

Původ podprsenek dnes historikové kladou do starověkého Řecka. Dlouhou historii ale mají i v jiných kulturách – například v Indii, kde se literární zmínky o spodním prádle určeném k zakrytí prsou objevily už v 7. století. Ovšem právě v Indii bychom na začátku 20. století našli také takzvanou „daň z prsou“. Tu musely platit dívky a ženy z nižších kast, pokud si chtěly prsa na veřejnosti zakrýt. Výši daně přitom výběrčí určoval ženám „na míru“ – podle velikosti jejich ňader.

6. Složitý výrobní proces

Podle značky Miss Mary, která se zaměřuje na spodní prádlo, není výroba podprsenek nijak snadnou záležitostí a zahrnuje až 35 jednotlivých dílů látky a koordinovanou práci 10 švadlen.

7. Studium o podprsenkách

Na hongkongské polytechnické univerzitě nabízejí studijní obor „Bra studies“. Zájemci se na něm naučí vše o podprsenkách, včetně jejich návrhu a výroby.

8. Největší podprsenky náleží Britkám 

Dle výsledků různých studií nosí největší velikosti podprsenek Britky, průměrně 36D. Nejmenší naopak Japonky, jichž celých 51 procent nosí košíčky velikosti A. V globálním měřítku se uvádí průměrná velikost 36C.