Přejít k hlavnímu obsahu

Terasa s nádechem Středomoří

Při dovolené na slunném jihu zjistíte, že život tam plyne mnohem poklidněji. Nikdo se nikam nehoní, na všechno je dost času…

A to platí i o terase vybavené ve středomořském stylu: ve spárách dlaždic se zelenají rostliny, okvětní lístky mohou zůstat ležet – místo práce si raději dopřejte chvilku nicnedělání a pochutnejte si na sklence vína. Nad tuzemskou terasou sice není nebe vždy jako vymetené, ale tu správnou atmosféru navodí typické přenosné rostliny ve vhodných nádobách, doplňky a nábytek. A „dovolená“ zde může trvat třeba celou teplou sezonu.

Bugenvilea, oleandr, podhal (Tibouchina), blankytně modrý olověnec (Plumbago), citroník a pomerančovník mohou ven, jakmile přestanou hrozit mrazy. V našich zeměpisných šířkách nejsou tyto rostliny mrazuvzdorné, ale jako nádobové rostliny, zasazené stylově v terakotových květináčích, jsou tyto symboly Středomoří dvojnásobně krásné. Chcete-li je však pěstovat dlouhodobě, potřebujete mít v domě místo k jejich přezimování, kde nemrzne. Také mezi středomořskými bylinkami je několik zástupců citlivých na mráz: rozmarýn, vavřín a levandule hlávkovitá potřebují dobrou zimní ochranu.

Krásnou „přidanou hodnotou“ mnoha mediteránních rostlin je jejich vůně: někdy sladká a silná, jako u citroníku a choysie, někdy trpká a kořenitá jako u rozmarýny a cistu. Tyto vůně rovněž přispějí k celkové atmosféře.

Pečlivě vybírejte také nábytek. Ke středomořskému stylu se hodí ratanový s obloukovitě zakřivenými tvary. Francouzskou atmosféru zase navodí nábytek z kovaného železa kroucených tvarů s patinou ve starém stylu.

Foto: Depositphotos (1)