Přejít k hlavnímu obsahu

Pokoj v zeleni

Současným trendem jsou „zelené obývací pokoje“ – prostory uvnitř zahrady, které se od vnitřních obýváků opticky liší pouze v detailu: nahoře není střecha, ale obloha.

To je pochopitelně velká výzva pro výrobce venkovního nábytku a doplňků. Jednoduchý a praktický plastový nábytek, ať už stohovací, nebo skládací, nahrazují novinky, které by stejně dobře mohly mít místo i v domě. Přitom vznikají stále nové a lepší materiály, takže nábytek může bez problémů vzdorovat nepříznivým povětrnostním podmínkám. Hodně se rozvíjí zejména nabídka lounge nábytku určeného k odpočinku: cestu do zahrady si tak našly celé sedací soupravy ze dřeva nebo pleteného plastu.

Vybrat vhodný nábytek je však jen polovinou úspěchu. Abyste se v „zeleném pokoji“ cítili dobře, měl by navozovat pocit bezpečí. Tomu napomůže prostorové oddělení – možností je mnoho: „pokoj“ vůči okolí ohraničí například ochranné stěny nebo treláže, „zdi“ z přesně tvarovaných živých plotů, vzdušné paravány či závěsy. Venkovní „obývák“ přitom nemusí být nutně neviditelný, pro vlastní prostorový efekt postačí, bude-li se nacházet na vyvýšené podestě či naopak na sníženém místě. Prostor může být definován i shora, ať už větvemi stromu, nebo porostlou pergolou. Někdy postačí pouze jiná podlahová krytina, která místu k posezení propůjčí dojem „ostrova“.

Jinak pro zařizování pokoje v zeleni platí stejná pravidla jako uvnitř: barevně a stylově vhodné doplňky, měkké polštáře a přikrývky, oheň ve formě svíček, krbových kamen nebo lamp, povětrnostním podmínkám odolné koberce a polštáře apod.

Foto: Depositphotos (1)