Přejít k hlavnímu obsahu

Odborníci potvrzují: Pouhých 10 minut cvičení posiluje zdraví mozku

Není žádným tajemstvím, že tělo funguje jako celek. Na všechny orgány působí náš životní styl, ve kterém by měly mít místo pravidelné fyzické aktivity. Ačkoli máme cvičení spojeno s hubnutím, posilováním svalů nebo srdce, má překvapivě velký vliv i na mozek. Podporuje jeho zdraví, paměť a kognitivní schopnosti.

Časopis Journal of Epidemiology and Community Health nedávno zveřejnil studii, která odhalila, že středně intenzivní až intenzivní cvičení může pomoci zlepšit poznávací (kognitivní) schopnosti a paměť. Studie se zúčastnilo více než 4 400 účastníků ve Velké Británii, kteří žijí různým životním stylem a mají pravidelnou fyzickou zátěž v různých stupních intenzity. Cílem pak bylo zjistit, jaký vliv mají jednotlivé druhy a stupně intenzity pohybu na mozkové funkce jako je paměť či schopnost řešit různé problémy.

Pohyb má velký vliv na mozek

Výsledky ukázaly, že lidé, kteří vykonávali středně intenzivní až intenzivní pohybovou aktivitu po dobu i kratší než 10 minut, měli lepší mozkové funkce, než ti, kteří jen seděli, spali nebo se pohybovali s opravdu minimální zátěží. Výzkum také dospěl k závěru, že když lidé vynechali fyzické aktivity, prakticky hned to ovlivnilo jejich poznávací funkce. Vědci proto potvrdili, že pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste pamatovat na přestávky a dopřát tělu pohyb, po dobu minimálně 10 minut.

I když jsou výsledky tohoto studie více než jasné, Americká kardiologická asociace i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje fyzických aktivit mnohem víc. Součástí vašeho života by mělo být alespoň 150 minut středně náročného cvičení týdně. Pokud zatím pohybu moc nemáte, je lepší začít s ním pomaleji.

Stačí jeden jediný cvik, který vám zajistí perfektní boky i hýždě

Toužíte po krásně tvarovaném zadečku a nohách jako z obálky módního magazínu? K vylepšení těchto partií přitom stačí jeden jediný cvik – výpady. Přečtěte si, jak můžete díky obyčejným výpadům dosáhnout atraktivních boků a hýždí, a objevte varianty tohoto účinného cviku. Pamatujte však, že úspěch vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Jedině s pravidelným tréninkem, správnou výživou a odpočinkem můžete dosáhnout vysněného tvaru.
svetzeny.cz

Jak začít s pohybem, když jste nikdy necvičili

Důležité je nepřemýšlet o něm jako o nepříjemné povinnosti. Abyste tento způsob myšlení změnili. Snažte se cvičení a pohyb začlenit do svého každodenního života po malých krůčcích. Začněte třeba jen pár minutami a postupně přidávejte. Pamatujte, že váš mozek si vytvoří nový návyk po třech týdnech. Jakmile toho dosáhnete, bude pro vás čím dál snazší se s pohybem vypořádat.

Vhodné druhy pohybu, jež prospějí mozku

Ideální je aerobní činnost, což je aktivita se střední intenzitou a zvýšenou tepovou frekvencí. Bývá nejvíce spojování s hubnutím, protože se díky spalují tuky, což se hodí především pro hubnutí. Dochází ale také k prokrvení mozkové tkáně a posilování především center zodpovědných za paměť, pozornost, rychlost myšlení a rozhodování i řeč. Navíc jak stárneme, zpomaluje se růst mozkových buněk a dochází k úbytku nervových vláken, což ve výsledku znamená, že se mozková tkáň zmenšuje. Zvrátit nebo zpomalit lze tyto tendence právě pomocí aerobního cvičení.

Nesnášíte svoji dvojitou bradu? Udělejte těchto 5 cvičení, které vás jí zbaví za 30 dní!

Podbradek, dvojitá brada, nebo dokonce ovar. Takto nazývají Češi nejméně oblíbenou část těla. Ať už za to může genetika, věk nebo špatné stravování, dvojitá brada nikdy nepotěší. Existují ale účinné způsoby, jak s druhou bradou bojovat. Stačí pár vteřin, znalost lehkých cviků a třeba žvýkačka k tomu!
svetzeny.cz

Pokud se vám nechce zrovna do posilovny, v pohodě si vyberte jiné aktivity. Nejdůležitější je, aby vás opravdu bavily. Jedině tak u nich totiž opravdu vydržíte. Vhodná je například rychlá chůze, jízda na kole, plavání nebo třeba tanec. Do fyzických aktivit se ale počítají také například práce na zahrádce nebo domácí práce. Důležité je, že se lehce zadýcháte a zapotíte.

Zdroj článku