Přejít k hlavnímu obsahu

Chronická nemoc, která trápí hlavně ženy po 50: Nebolí, ale následky mohou být fatální

Ne nadarmo se osteoporóze přezdívá tichý zloděj kostí. Dlouho o ní totiž nemáte ani ponětí, zpravidla dokud nepřijdou první zlomeniny kostí. Nemoc totiž způsobuje ztrátu jejich důležitých vlastností, kterými jsou pevnost a pružnost. Co dělat, abyste se této zákeřné nemoci vyhnuli? Kromě zdravého životního stylu je důležité absolvovat i lékářská vyšetření, jež mohou osteoporózu včas odhalit.

Slovo „osteoporóza“ vzniklo složením dvou latinských slov osteo (kost) a porosis (prořídnutí). Jde tedy o označení choroby, která způsobuje prořídnutí kostí. To následně vede ke ztrátě jejich pevnosti a pružnosti, co může vést k vážným zlomeninám. Často to bývají zlomeniny předloktí, stehenní kosti, krčku, ale i obratlů. Ty mohou pak dále dále negativně ovlivnit kvalitu životaMaximální množství kostní hmoty se tvoří od dětství do třiceti let s tím, že důležitou roli hraje vápník. Toho už ale ve vyšším věku postupně ubývá a je třeba dodávat ho organismu pomocí stravy.

Hrozí vám osteoporóza?

Těžko si namlouvat, že jde o vzácné onemocnění, které se vás netýká. Vždyť osteoporóza patří mezi chronické civilizační nemoci a může postihnout i vás. Podle údajů, jež zveřejnila klinika EUC, trpí touto chorobou každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Počet osteoporotických zlomenin je odhadován na téměř 100 tisíc ročně, přičemž tento počet každým rokem roste. 

Mezi hlavní rizikové faktory vedoucí k vzniku osteoporózy patří v první řadě genetické předpoklady. Mějte se na pozoru, zejména jste-li menšího vzrůstu a máte světlejší barvu kůže. Dalším mínusem je časná menopauza, užívání některých léků (např. kortikoidů), ale také sedavé zaměstnání, nedostatek fyzických aktivit, kouření nebo nadměrný příjem alkoholu a kofeinu a především nedostatek vápníku ve stravě.  „V České republice je jednou z hlavních příčin vzniku osteoporózy nedostatečný příjem vápníku. Téměř 78 % českých žen po menopauze nedosahuje ani minimálního denního příjmu,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. 

Vědci potvrzují, že mozek nemusí stárnout: Stačí pro to udělat těchto pár kroků

Stárnutí se nevyhne nikomu z nás. A ať proti němu bojujeme sebevíc, stejně ho na sobě jednoho dne zaznamenáme. A to nejen po fyzické, ale i po kondiční a psychické stránce. Alespoň v tom jsme do dnešního dne všichni žili. Vědci ovšem přišli s tvrzením, že mozek stárnout tak úplně nemusí. A stačí k tomu pár jednoduchých kroků.
svetzeny.cz

Padesátka - „zlomový“ věk

Právě v tomto věku se projevují hormonální a metabolické změny v těle a také se začnou sčítat následky mnohdy nezdravého životního stylu. Je tedy důležité zaměřit pozornost na svůj zdravotní stav. Praktický lékař vám může doporučit denzitometrii, což je bezbolestné vyšetření na osteoporózu. Dokáže stanovit hustotu kostní tkáně a určit množství potřebných minerálů v kostech. 

Jako samoplátci si můžete nechat udělat i vyšetření z krve, jež ukáže i možná další zdravotní rizika, která ve vyšším věku u žen hrozí. Již po čtyřicítce se vyplatí absolvovat vyšetření krve. Vhodný je například balíček vyšetření pro ženy Prevence 40+. „Současné vyšetření hormonálního profilu může rozpoznat i počínající menopauzu a s ní související rizika jako je např. osteoporóza,“ říká MUDr. Tomáš Franěk, Ph.D. z laboratoří AeskuLab.

Ženy poznají nedostatek vitaminu D podle tohoto neobvyklého znamení. Týká se i vás?

Dostatek vitaminu D je důležitý z mnoha různých hledisek. Podílí se na mnoha životně důležitých funkcích v těle, bez kterých bychom jednoduše nemohli fungovat. I přes to nedostatkem tohoto vitaminu trpí téměř 60% lidské populace. Příznaky jeho nedostatku jsou různé, ovšem jeden je velmi neobvyklý a trpí jím hlavně ženy. A který to je?
svetzeny.cz

Jaká je léčba a prevence osteoporózy

Osteoporózu lze léčit dvojím způsobem – potlačováním řídnutí kostí nebo naopak podporou tvorby nové kostní hmoty. Důraz je kladen především na stravu bohatou na vápník (např. mák, sezam nebo tvaroh) a vitamín D (např. ryby a plody moře). Doporučený denní příjem vápníku pro dospělé osoby nad 50 let je 1000-1200 mg, optimální denní příjem vitaminu D je 800-1000 IU denně (40-50 μg/d). U obézních lidí s BMI nad 30 doporučují lékaři raději dvojnásobné hodnoty. Kromě vitaminu D a vápníku jsou v rámci prevence osteoporózy důležité i kostní minerály, jako např. zinek, který podporuje růst a hojení kostí či měď, jež je nezbytná pro vazbu kolagenu a elastanu.

Ve vyšším věku je třeba předcházet úrazům, jež mohou vyústit ve zlomeniny. Opatrní buďte například při sportování nebo při chůzi na zledovatělém povrchu a podobě. Každý lékař vám doporučí jako součást léčby a prevence dostatek pravidelných fyzických aktivit. Ideální je hýbat se 60 minut denně s tím, že se doporučuje kombinovat chůzi a balanční a vlastní vahou prováděné cvičení. Podcenit nelze ani zdravou životosprávu bohatou na vápník a vitamin D. Kromě stravy vám tyto látky mohou dodat i volně prodejné léčivé přípravky.

Zdroj článku