Přejít k hlavnímu obsahu

5 mýtů o kontaktních čočkách

Vyhovuje vám nošení kontaktních čoček, ale občas je raději nepoužijete, protože jste slyšeli, že to není dobré? Tak klid, třeba se pletete nebo nevíte, jak situaci vyřešit.

Mýtus č. 1 – Čočky jsou nevhodné při práci na počítači

„Pravdou je, že při soustředění méně mrkáme, proto je výměna slz pod kontaktními čočkami nedostatečná a snižuje se i zásobení rohovky kyslíkem,“ říká oční lékař MUDr. Štefan Marko. Neznamená to však, že není možné nosit kontaktní čočky. „Řešením je používání silikon-hydrogelových kontaktních čoček a roztoku s garantovaným zvlhčujícím účinkem. Je to například roztok Biotrue, který spojuje tři bio-inspirované inovace: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant přirozeně se vyskytující v očích, díky němuž zůstane čočka vlhká a komfortní během celého dne, a do třetice spojuje inovace inspirované fyziologií očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce.“

Mýtus č. 2 – V klimatizovaném prostředí čočky dráždí oko   

„V plně klimatizovaných prostorách bez možnosti větrání je vhodné zvolit čočky s nižším obsahem vody a roztok, který po dobu ošetření čočky v pouzdře vytvoří na jejím povrchu hydratační síť,“ vysvětluje MUDr. Marko. Doporučuje roztoky, které ještě 20 hodin po vložení čočky do oka uchovají asi 40% hydrataci na povrchu čočky, což zaručuje pohodlí při nošení. Dále radí doplnit hydrataci čočky pomocí kapek s obsahem čisté kyseliny hyaluronové bez konzervačních látek (Hyal-Drop).

Mýtus č. 3 – Alergici nesmějí čočky používat

„Alergie mohou narušit běžné užívání kontaktních čoček s plánovanou dobou výměny. Před aplikací čoček je vhodné aplikovat do očí kapku antialergika a po patnácti minutách vložit čočku. Doporučeno je přechodně používat jednodenní čočky, které večer z oka vyjmeme a zahodíme, a zároveň před spaním aplikovat jednu kapku antialergika. Ideální je i přes den častěji kapat do oka kapky bez alergenů – lépe se tak odplavují alergeny z povrchu oka,“ radí MUDR. Marko.

Mýtus č. 4 – Do letadla se nemají čočky brát

V kabině letadla bývá suchý vzduch se sníženým obsahem kyslíku, především při delších letech. „Řešením jsou silikon-hydrogelové kontaktní čočky s menším obsahem vodní složky a roztok, který výrazně hydratuje povrch čočky a častější použití kapek ze skupiny umělých slz, které jsou bez konzervantů s obsahem čisté kyseliny hyaluronové,“ doporučuje MUDr. Marko.

Mýtus č. 5 – Při sportu není dobré mít čočky

„Správně aplikovaná kontaktní čočka zajistí dokonalý zrak bez rušivých elementů i při prudkých pohybech hlavy a těla. Konkrétně nejsou vymezené typy kontaktních čoček pro jednotlivé druhy sportů,“ vysvětluje MUDr. Marko. „Pro prašné prostředí je doporučeno použití jednorázových kontaktních čoček, pro náročné vícedenní vysokohorské túry jsou vhodné čočky s prodlouženým nošením. Na běžné aktivity je ideální kvalitní roztok na dezinfekci a uchování čoček. Proti vyplavení čočky v bazénu či jako ochrana před bazénovou chemií můžeme používat plavecké brýle. Koupání ve stojatých vodách i v termálních koupalištích je pro čočky obzvlášť rizikové, pokud se mu nevyhnete, použijte jednorázové čočky a po koupání vydezinfikujte spojivkový vak.“

Foto: Depositphotos (1)